Излазност, три листе изнад цензуса, убедљив резултат СНС-а – шта је најјачи утисак на изборима
Члан Управног одбора "Ипсос Стратеџик маркетинга" Срђан Богосављевић, директор "Цесида" Иво Чоловић и директор "Фактор плуса" Владимир Пејић говорили су за РТС о променама које избори доносе Србији, могућности одржавања ванредних парламентарних избора, као и о најјачим утисцима које је на њих оставио изборни процес.
Срђан Богосављевић, члан Управног одбора "Ипсос Стратеџик маркетинга", каже да му је најјачи утисак на изборима "наставак досадности у нашем избором процесу".
"Кампања је била релативно досадна, никакве озбиљне неизвесности није било", оценио је Богосављевић гостујући у емисији Око.
Додаје да коначни резултати неће много одступати и да неће моћи да промене састав парламента.
Богосављевић верује да би врх СНС-а више волео да има опозицију која има пристојнију подршку.
"Излазност је много већа него што су многи најављивали", каже Богосављевић.
Чоловић: Први пут се не зна ко ће у парламенту бити опозиција
Директор "Цесида" Иво Чоловић наводи да му је највећи утисак на изборима чињеница да ће бити само три листе у парламенту и да се први пут не зна ко ће у парламенту бити опозиција.
"Имам утисак да је парламент и раније имао сличних проблема. Постојао је бојкот парламента и у претходном сазиву. Имам утисак да ће се са овим наставити. Могуће је да ћемо имати знатно мање занимљиве дуеле него раније", сматра Чоловић.
Пејић: Ванпарламентарна опозиција на много вишем нивоу
И директор "Фактор плуса" Владимир Пејић истиче да му је највећи утисак мали број странака које су ушле у парламент, али ипак напомиње да нема неког превеликог утиска, јер сматра да резултати одсликавају стање у бирачком телу и политичком животу.
"Да смо имали онај стари цензус од пет одсто, вероватно бисмо имали само две листе", каже Пејић, али напомиње да би се у том случају опозиција другачије понашала у погледу могућности за удруживање.
Упитан ко ће бити опозиција, каже да верује да ће Дачић остати у Влади и да он Вучићу не треба као опозиција, док за Шапића није сигуран.
Истиче да ће постојати ванпарламентарна опозиција, на много вишем нивоу него она у парламенту.
Што се тиче излазности, Пејић сматра да би било поштено да је пре избора речено који су то критеријуми и резултати који би значили да је бојкот успешан. "Исто се односи и на власт: шта је то што сматрају да је потпуно легитимно", указује Пејић.
Хоће ли бити ванредних избора
Саговорници су се осврнули и на могућност одржавања ванредних парламентарних избора у наредне четири године.
Чоловић каже да то не би било изненађење уколико се посматрају трендови у последњих 30 година.
С друге стране, Пејић не верује да ће бити ванредних парламентарних избора, осим ако не буде неких великих догађаја, пре свега нешто везано за Косово и Метохију.
Богосављевић каже да је врло могуће да они буду одржани, али не под притиском опозиције, већ пре свега под притиском могућих догађаја везаних за евентуалне референдуме и председничке изборе, за које је Вучић најавио да се неће кандидовати.
Коментари