Велики посао пред нотарима, партије праве рачуницу

Осим потписа грађана, партијама ће за кандидатуру изборне листе бити потребан и новац. Код нотара овера по потпису кошта 50 динара. Рачуница за парламентарне изборе је јасна - пола милиона динара за неопходних 10.000 потписа. Да ли је то велики трошак за партије и јесу ли нотари спремни.

Док праве рачуницу основних трошкова, чини се, у лагоднијој позицији велике странке одмериће снаге и на парламентарним и покрајинским изборима као и свуда на локалу. План је да кандидују максималан број посланика и одборника.

"СПС не само што има инфраструктуру, већ има и одређене ресурсе који јој у сваком случају дозвољавају да буде колико толико релаксирана у односу на остале странке", каже Неђо Јовановић из СПС-а.

А могу да смање трошкове. По закону, да поднесу изборне листе са кандидатима за минимално трећину одборничких мандата. Странка модерне Србије ту опцију није разматрала, одлучила је да наступи на свим нивоима.

"Пошто немамо буџетско финасирање то за нас јесте вероватно и лично оптерећење породичних буџета", каже Владимир Ђурић из Странке модерне Србије.

Велики посао пред нотарима. Њих 540 биће ангажовано у наредних месец и по дана за оверу потписа за предстојеће изборе.

Председник Јавнобележничке коморе Србије Србислав Цвејић каже да је то апсолутно је довољан број.

"Обим посла је велики - за републички парламент да би се листа потврдила потребно је прикупити 10.000 потписа, за скупштину локалне самоуправе на једног одборника треба прикупити 30 потписа, ако скупштина локалне самоуораве има 50 одборничких места свака листа треба да прикупи 1.500", каже Цвејић.

Неће наплаћивати теренски рад, дуже остајање на послу, ни дневнице. Они који планирају да се кандидују за Скупштину Војводине треба да овере најмање 6.000 потписа што кошта 2.500 евра. Девет милиона динара странке ће издвојити за кандидатуру у 150 општина и градова.

"Та овера је седам пута јефтинија него овера коју ми иначе вршимо свакодневно", рекао је Цвејић.

Србија је, кажу у ЦЕСИД-у, једна од ретких земља која има високе услове за тзв. улазак у политику.

"Ми долазимо до просте чињенице да је вероватно за највећи број странака учествоање на свим изборима, када постоје на три нивоа, веома захтеван и веома скуп посао", каже Бојан Клачар из ЦЕСИД-а.

Јавнобележничких канцеларија нема свуда у Србији. Тако ће у Димитровграду, Мајданпеку, Сјеници и Књажевцу потписе оверавати локална самоуправа за локалне, судови за парламентарне изборе.

среда, 27. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње