Oсуда дискриминације новинара

Министарство културе и информисања осудило је дискриминацију представника медија на конференцији за новинаре коју је након београдских избора организовала изборна листа "Драган Ђилас - Београд одлучује, људи побеђују".

Једном броју новинара није омогућено да присуствују конференцији, упркос чињеници да је законом забрањена непосредна и посредна дискриминација уредника медија, новинара и других лица у области јавног информисања, нарочито према њиховој политичкој опредељености и уверењу или другом личном својству.

"Сматрамо да је у демократском друштву неприхватљиво на такав начин ускратити грађанима могућност да се информишу о догађајима и збивањима за које је у протеклом периоду постојао велики интерес", истиче се у саопштењу.

У том смислу Министарство културе и информисања позива све актере на политичкој сцени да свим медијима и новинарима омогуће основно право на рад и праћење јавних скупова.

СИНОС осудио дискриминацију

Раније данас и Синдикат новинара Србије (СИНОС) протестовао је због ускраћивања могућности новинарским екипама дневних листова "Вечерње новости", "Ало", "Српски телеграф" и "Информер", као и телевизија Пинк, Хепи и Студио Б, да извештавају са синоћне конференције. 

СИНОС захтева да се свим медијима и новинарима омогући основно право на рад и праћење јавних скупова.

"СИНОС разуме да је мотив за одлуку о забрани извештавања свакодневна злоупотреба штампаних и електронских медија, неистинито, пристрасно и увредљиво извештавање, али сматра да решење није у забрани присуства новинара скуповима, већ у јавној осуди и санкционисању (распуштању) Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ) зато што не ради свој посао и проглашава се ненадлежним за свакодневно емитовање садржаја који су супротни јавном моралу и професионалном новинарству", истиче се у саопштењу.

СИНОС подсећа да члан четири Закона о јавном информисању и медијима забрањује непосредну и посредну дискриминацију уредника медија, новинара и других лица у области јавног информисања, нарочито према њиховој политичкој опредељености и уверењу или другом личном својству.

Право на слободан рад гарантовано је и чланом 60 Устава, истиче се у саопштењу.

СИНОС, такође, сматра да је неопходно формирати регулаторно тело и за штампане медије које ће имати могућност да санкционише таблоиде као што су Српски телеграф, Ало, Курир и Информер који су, према званичном извештају, у 2017. години више од 4.000 пута прекршили Кодекс новинара или одредбе Закона о јавном информисању и медијима.

"У европским земљама са развијеном саморегулативом, њима би био забрањен рад, а у Србији добијају друштвени новац за 'одбрану' јавног интереса", додаје се у саопштењу СИНОС-а.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 22. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње