Још без одлуке да ли ће се гласати на КиМ
Ни десет дана до председничких избора у Србији, нема одлуке да ли ће гласање бити организовано и на Косову и Метохији. Републичка изборна комисија је одлучила да се избори на Косову и Метохији организују на 90 бирачких места. Одлука о бирачким местима на Косову и Метохији важиће све док безбедносна процена дозволи да избори буду одржани.
Нема разлога да избори за председник Србије не буду одржани на Косову и Метохији, као што је чињено и ранијих година.
За разлику од других крајева централне Србије, на КиМ у организацији избора учествује мисија ОЕБС-а која је у ранијим случајевима била сервис за потребе Републичке изборне комисије.
ОЕБС је ранијих година преузимао листиће, допремао их до биралишта и након гласања листиће враћао РИК-у.
У ОЕБС-у су дописнику РТС-а рекли да су технички спремни за изборе, али да још нема одлуке. Настављају се консултације и кажу да се надају брзом и позитивном исходу.
Срби очекују да ће им бити омогућено да гласају, а то право су имали од увођења међународног протектората 1999, али и након одлуке да се једнострано прогласи независност.
Скоро 20 година Срби нису остајали без права да гласају и на изборима у централној Србији.
Албанске опозиционе партије и цивилно друштво се противе српским изборима на КиМ. Потпредседник косовске владе Разим Кељменди каже да изборе за председника Србије треба одржати само у централној Србији, али је он у том ставу усамљен.
У косовској влади кажу да Срби имају право да гласају на изборима у држави чији пасош поседују. Да којим случајем не поседују пасош, у Приштини кажу да би Срби могли да учествују на изборима само слањем гласова поштом.
Обично се школски објекти користе као место за изјашњавање бирача.
Коментари