Гојковић: Бирачка места биће доступна за особе са инвалидитетом

Бирачка места за гласање на изборима за пердседника Србије биће доступна особама са инвалидитетом, а председница парламента Маја Гојковић истиче да је и усвајањем закона, међу којима је кровни Закон о забрани дискриминације, направљен значај корак за њихово оснаживање и укључивање у друштво и политику.

У Србији живи око 800.000 грађана са неким обликом инвалидитета, а Гојковићева каже да поред многих физичких препрека са којима се свакодневно суочавају, најупорније су оне невидљиве и болне, а то су стереотипи и предрасуде.

"Потенцијали и могућности особа са инвалидитетом изузетно су значајни за развој и напредак наше друштва", истакла је Гојковићева на отварању Националне конференције "Јачање политичког учешћа особа са инвалидитетом у Србији".

Гојковићева је рекла да је према Упутству Републичке изборне комисије и Регулаторног тела за електронске медије предвиђено да на свим бирачким местима слабовиди и слепи могу да се крећу уз помоћ паса водича, те да ће бирачка места бити у приземљу како би се олакшало кретање.

Навела је и да су медијски сервиси у обавези да предизборни програм емитују тако да буде доступан гледаоцима са оштећеним слухом.

Министарка државне управе и локалне самоуправе Ана Брнабић рекла је да коначно морамо да направимо државу по мери свих њених грађана.

Како је навела, како год завршили реформу државне управе и колико год она била успешна, уз увођење електронских сервиса за грађане и привреду, у сваком случају неће бити по мери свих гарђана док немамо рампе за прилаз особа са инвалидитетом у све локалне самоуправе и институције.

"Кренућемо од министарства које и даље нема прилаз иако је ресорно министарство. То је нешто на чему сада радимо. Није здрав разум ако имате министарство које се бави људским и мањинским правима, а нема рампу за прилаз особа са инвалидитетом", рекла је Брнабићева.

Амбасадор САД Кајл Скот рекао је да је Србија узор када је реч о укључивању особа са инвалидитетом у политички живот, али и навео да и у САД и у Србији има још доста посла када је реч о омогућавању особама са инвалидитетом да гласају на изборима.

"За успешне демократије сваки глас је битан, а нарочито се то односи на оне чији се глас слабије чује", каже Скот и наводи да је омогућавање гласања особа са инвалидитетом изазов за све демократије.

Данашња конференција организована је поводом завршетка пројекта "Јачање политичког учешћа особа са инвалидитетом у Србији" који је спроведен у сарадњи са пет локалних самоупава, а који је почео у децембру 2015. године.

О резултатима пројекта говорила је његова директорка Гордана Рајков, бивша посланица у Скупштини Србије.

Поручила је да особе са ивалидитетом морају да учествују у политици ако желе да учествују у доношењу одлука, те да политичке партије не треба да се одрекну потенцијала особа са инвалидитетом.

Као резултате пројекта, Рајков је навела оснивање радне групе за оснаживање особа са инвалидитетом у политици, као и оснивање радне парламентарне групе за оснаживање особа са инвалидитетом у политици.

Навела је да је Србија, после Велике Британије и Шкотске, трећа земља у Европи која има такво тело и додала да таква група постоји и у Европском парламенту.

На конференцији су говорили представник РИК-а Владимир Димитријевић и повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић.

четвртак, 28. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње