Читај ми!

Истрага против 22 особе због сумње да су бизнисмену прибавили више милиона евра

Посебно одељење за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду покренуло је истрагу против укупно 22 осумњичених да су, извршењем различитих кривичних дела у периоду од 2016. године до краја новембра 2023. на штету Републичке дирекције за робне резерве и поверилаца привредних друштава, прибавили противправну имовинску корист В. В. од више милиона евра.

В. В. није доступан правосудним органима, као и још две осумњичене особе, због чега ће тужилаштво предложити судији за претходни поступак Вишег суда у Београду им одреди притвор и наложи расписивање потернице.

Након саслушања осумњичених, који су ухапшени 14. фебруара, тужилаштво је предложило судији за претходни поступак да одреди притвор за осам осумњчених да не би утицали на сведоке и поновили кривично дело у кратком временском периоду, а кућни притвор за једну осумњичену особу.

Саслушани су директори у Best Seed Producer доо Фекетић Д. П. и М. М, као и запослени у том привредном друштву Д. И, Н. М, Д. О, Б. Ш, Н. Н, фактички власник АД "Маковица" Младеновац и "Агора" доо Младеновац М. В,  фактички власник "Мипс Про Плус" доо Београд Г. Г, фактички власник "Шебој Фанђо" доо Крушевац М. Н, формални власник "Шебој Фанђо" доо Крушевац В. Ј,  и директор предузећа FBN Qub доо Нови Сад Ђ. Д.

Против осталих осумњичених кривичне пријаве су поднете у редовном поступку, саопштило је Више јавно тужилаштво у Београду.

За шта се све терете

Осумњиченима се на терет ставља да су извршили кривична дела превара у обављању привредне делатности и злоупотреба положаја одговорног лица.

Постоје основи сумње да је извршењем кривичних дела у периоду од 2016. до 2022. године прибављена противправна имовинска корист привредном друштву Best Seed Producer (БСП) доо Фекетић од око 223,7 милиона динара.

На тај начин Републичка дирекција за робне резерве (РДРР) оштећена је за 166 милиона динара, а стечајни повериоци АД "Маковица" Младеновац, које је у стечају, за више од 57,7 милиона динара.

Постоје основи сумње да је Д. П. у саизвршилаштву и уз помагање осталих осумњичених, у намери прибављања противправне имовинске користи за ПД "БСП" доо Фекетић, довео у заблуду одговорна лица РДРР тако што је у периоду од 2016. до 2019. године закључивао са РДРР годишње Уговоре о размени семенске пшенице за меркантилну пшеницу.

Сумња се да је у уговорима у том периоду лажно приказивао да им је пренео у власништво укупно 23.665.000 килограма семенске пшенице достављањем фиктивне документације и то декларација о квалитету семена пољопривредног биља и извештаја о испитивању семена пољопривредног биља, а све то како би "БСП" испунило поменуте уговорне обавезе и преузело меркантилну пшеницу у размери 1:1.8 од РДРР у укупној количини од 42.600.000 килограма меркантилне пшенице.

Даље је одржавао РДРР у заблуди да је семенску пшеницу коју је РДРР преузела из размене, у име и за рачун РДРР примао и складиштио у предузећу "БСП" у периоду од августа 2016. до јула 2021. године.

Д. П. је усмено налагао руководиоцу лабораторије предузећа "Срболаб" Д. И. да сачини фиктивне декларације о семенској пшеници и Извештаје о наводном испитивању семена пољопривредног биља овлашћене контролне куће "Срболаб".

Такође, постоји  сумња да је у периоду од 1. новембра 2022. "БСП" доо Фекетић закључило уговоре о пословно-текничкој сарадњи са предузећем Media-Netwоrks из Новог Сада који се односи на израду софтвера за управљање хладњачама и магацинским пословањем чија вредност износи више од милион евра.

Криптовалута није имала вредност

Утврђено је да је у јануару 2023. години фактички власник "БСП" В.В. као физичко лице, у својству јемца, потписао са Media-Netwоrks уговор о јемству којим се обавезао да ће испунити обавезе фирме "БСП"доо Фекетић по уговорима о пословној сарадњи на начин да дуг за наведена предузећа исплати у криптовалути под назовом "Еуме", чија је вредност на дан сачињавања уговора наводно износила 1,8 америчких долара за једну јединицу криптовалуте и то пребацивањем укупно око милион јединица криптовалуте.

Тужилаштво је проактивно извршило увид у отворене базе података које се односе на предметну криптовалуту и утврдило да нема било какву берзанску, нити реалну употребну вредност, те да је В. В. као физичко лице на основу фиктивног измирења дуга "БПС" доо Фекетић према Media-Netwоrks преузео потраживање ове фирме.

Након тога је као обезбеђење свог потраживања од "БСП" доо Фекетић на делу имовине тог предузећа ставио хипотеке, процењене на вредност од 63 милиона динара, након чега их је 25. јула 2023. године уговором о уступању потраживања пренео на супругу А.В.

Потраживање је потом пренето у власништво фирме Cold Storage Суботица, на који начин је предузеће "БСП" доо Фекетић оштећено у износу од 63 милиона динара, за који износ је прибављена противправна имовинска корист В.В.

среда, 19. фебруар 2025.
-1° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса