Дачић: Заплењено три тоне стероида, вредних три милиона евра
Три тоне анаболичких стереоида, вредних три милиона евра заплењено је у јучерашњем хапшењу организоване криминалне групе, изјавио је потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић. Организована криминална група лажирала је царинске декларације и робу увозила посредством фирме која је у АПР-у регистрована за извођење инсталационих радова у грађевинарству, навео је Дачић.
Ухапшени се сумњиче за кривично дело неовлашћена производња и стављање у промет допинг средстава, као и удруживања ради вршења кривичних дела.
Ивица Дачић је на заједничкој конференцији за новинаре са министром спорта Зораном Гајићем у Палати Србија рекао да је истовремено поведена и истрага поводом прања новца.
Организована криминална група је, како је објаснио, лажирала царинске декларације и да је робу увозила посредством фирме која је у АПР-у регистрована за извођење инсталационих радова у грађевинарству.
Министар унутрашњних послова је нагласио да дуготрајна употреба анаболичких стереода може да изазове озбиљне здравствене проблеме.
"Дуго постоји манипулација да је то нешто што не штети организму. Али, према прописима против допинга постоји читав списак стероида, постоји на сајту антидопинг агенције, а које можемо да нађемо у промету код нас, некад легалном некад полу-легалном", рекао је Дачић.
Подсетио је да је српска полиција, у сарадњи са полицијама других земаља, 2022. године покренула акцију "Довер" у борби против кријумчарења допинг средстава, када је дошла до информације да је у Хрватској било угрожено здравље једног корисника стероида који је стигао из Србије.
Гајић: Коришћење стероида практично покушај самоубиства
Министар спорта Зоран Гајић честитао је МУП-у на успешној акцији, истакавши да су можда учинили много веће дело за здравље нације, него за сузбијање криминалитета.
"Ово је изузетно опасна ствар. Утврђено је да сваки пети, а најмање сваки 10. рекреативни корисник (теретана) користи недозвољене супстанце. Заплењена је велика количина стероида који би завршили у теретанама. Суштински мотив је незнање и непросвећеност шта значи коришћење стероида. То је напад на ендокрини систем и то је практично покушај самоубиства", упозорио је Гајић.
Заменик начелника Управе криминалистичке полиције Зоран Шашић изјавио је да је током акције ухапшено осам особа, а да је оптужницом обухваћено укупно десет особа.
Као организатор криминалне групе, Шашић је навео С. Р. (44) и Л. Б. (48).
Шашић је рекао да су чланови те криминалне групе робу увозили из Индије, а продавали је у Србији и земљама ЕУ.
Начелник Службе за борбу против организованог криминала Драган Јовановић рекао је да је рад на том случају трајао две године.
Говорећи о лицима која нису ухапшена, Јовановић је рекао да је један од орагнизатора криминалне групе, С. Р. купио авионску карту у Загребу и тренутно је у Дубаију, а за С. Ј. се интензивно трага.
Шеф одсека у СБОК-а Ђорђе Хаџић рекао је да је та група праћена од 2022. и да се у почетку бавила кријумчарењем психоактивних лекова које је набављала преко приватних фирми и продавала их широм Европе, а да су затим наставили да раде само са стероидима.
Коментари