Читај ми!

Заплена кокаина у Шпанији - да ли је балканском картелу задат "ударац без преседана“

Током протекле недеље у три дана, три велике заплене кокаина на обали и у водама близу Шпаније. На различитим бродовима укупно је пронађено више од 12 тона те дроге. Међу ухапшенима су и људи из Србије и земаља региона, који су означени као чланови такозваног балканског картела.

Из земаља Латинске Америке до Европе кокаин, судећи према запленама, најчешће стиже у контејнерима за транспорт воћа. Баш у таквом, и то за превоз банана, откривено је 9,5 тона дроге. Ту заплену шпанска полиција описује као ударац без преседана за једну од највећих светских криминалних организација, а тамошњи медији тврде да иза тога стоји такозвани балкански картел.

"Заплена 9,5 тона кокаина је резултат истраге која траје од 2018. године и то је највећа акција у Европи од када се води евиденција", рекао је Сантос Бернал, полицијски комесар покрајине Кадиз.

Само дан раније, у спортским торбама на једрилици која је пловила Атлантиком пронађене су две тоне кокаина. Уследила су хапшења у Београду и Новом Саду. 

"Постоје основи сумње да је ова организована криминална група од марта 2022. до данас организовала транспорт кокаина из земаља Јужне Америке до Западне Европе и Србије ради даље продаје. Обезбеђивали су једрилице, контактирали са продавцима опојне дроге, организовали локације за прихват и истовар кокаина, скривање дроге и ангажовали посаду", саопштило је Тужилаштво за организовани криминал.

Умешаност држављана Балкана у такве послове већ дуже од деценију је предмет истрага више земља и писања светских медија. Према оцени упућених, руте су добро устаљене, док се канали комуникације с времена на време мењају. 

"На почетку су то били морнари који су носили торбе пуне кокаина, заједно са бродовима, међутим, како се развијао посао и како су стекли поверење произвођача у Латинској Америци тако је и посао постао сложенији тако да се формирају различите фирме, укључују се шпедитери", каже Саша Ђорђевић из Глобалне иницијатива за борбу против транснационалног организованог криминала.

Према његовим речима, најчешће користе луке у Западној Европи, пре свега у Шпанији, Белгији, Холандији и Немачкој, а у последње време и на Јадрану, у Словенији, Црној Гори и Хрватској. 

Шифрована комуникација

Нове руте прате и нове технологије. Шифрована комуникација нови је изазов у обрачуну полиција са картелима. Стари - да се тешко разбијају, због сложености организације. О томе сведочи акција из маја ове године. Тада је српска полиција ухапсила два организатора и 11 вођа независних ћелија. Таквих ћелија, према проценама, у балканској мрежи постоји око 20. Свака броји између 10 и 15 чланова. 

"Та ћелијска структура балканских криминалних организација даје им на флексибилности у раду и регрутацији нових чланова, тако да уколико једна ћелија у Србији буде разбијена, они су веома флексибилни и траже нове чланове", каже Саша Ђорђевић.

Ницовић: Полиција је онолико јака колико има веза у подземљу

Марко Ницовић, члан Светске асоцијације шефова полиција, каже да је свака полиција онолико јака колико има веза у подземљу. Без тих веза, истиче, полиција је слепа и глува.

"Увек се користи заштићена комуникација, само пар људи зна ко су доушници, куда иде товар, када ће бити хапшење, иначе у супротном криминалци ће наћи начина да то предупреде, јер и они имају у полицији и царини своје везе", каже Ницовић.

Разбијање веза балканских криминалаца међу приоритетима је и Европола. У последњих пет година готово трећина акција циљала је организацију која је, тврде, Стари континент преплавила кокаином. Процењује се да је тржиште вредно око 10,5 милијарди евра, а да највише корисника има у Аустрији, Немачкој и Холандији.

субота, 23. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње