Одређен притвор царинском агенту за компанију Ц&А
Виши суд у Београду одредио је притвор до 30 дана А. Ј. (49) који се сумњичи да је злоупотребом овлашћења која је имао као царински агент за компанију "Ц&А МОДА РС" доо Београд, оштетио буџет Србије и себи прибавио имовинску корист од преко 750 милиона динара.
Виши суд у Београду одредио је притвор до 30 дана А. Ј. (49) који се сумњичи да је злоупотребом овлашћења која је имао као царински агент за компанију "Ц&А МОДА РС" доо Београд, оштетио буџет Србије и себи прибавио имовинску корист од преко 750 милиона динара.
Судија за претходни поступак Посебног одељења за сузбијање корупције Вишег суда у Београду је након саслушања осумњиченог донео решење којим му је одредио притвор због опасности од бекства, да не би утицао на сведоке и јер постоје околности које указују да ће уништити, сакрити, изменити или фалсификовати доказе или трагове кривичног дела, потврдила је за Танјуг портпаролка Вишег суда у Београду Татјана Матић.
А. Ј. је раније данас на саслушању негирао извршење кривичних дела и одбио је да одговара на питања тужилаштва.
Наредбом Вишег јавног тужилаштва у Београду њему је забрањено располагање станом у кули Б Београда на води и гаражним местом, а такође и са два стана на Новом Београду и две гаража, док су му блокирани банкарски рачуни и рачуни лица која су са њим повезана.
Тужилаштво намерава да у најскорије време поднесе суду захтев за привремено одузимање ове имовине због сумње да је стечена кривичним делима.
Поступак је покренут по налогу Посебног одељења за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду након што су од Управе за спречавање прања новца добијени подаци о несразмери у пријављеним приходима и имовини коју окривљени поседује.
Уследила је проактивна истрага у сарадњи са Јединицом за финансијске истраге Министарства унутрашњих послова, која је идентификовала имовину окривљеног и њему блиских лица, те су резултати сарадње довели и до прикупљања доказа за кривична дела за која се он терети у овом кривичном поступку.
На основу прикупљених финансијских доказа тужилаштво је у моменту његовог лишења слободе издало наредбу да му се заплени имовина.
У овом тренутку финансијска истрага је и даље у току ради идентификације и одузимања целокупне имовине за коју се утврди да нема доказа о законитом пореклу.
А. Ј. се сумњичи да је у својству царинског агента са квалификованим електронским сертификатом, а као запослени у привредном друштву "Quehenberger Logistics SRB" доо Шимановци извршио кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица у периоду од 2019. до септембра 2021. године и кривично дело прање новца током 2019. и 2020. године.
Сумња се да је он искоришћавањем својих овлашћења царинског агента за компанију "Ц&А МОДА РС" доо Београд сачињавао и оверавао царинско-финансијску документацију са неистинитом садржином (царинске декларације и ино-фактуре) за робу која је из Кине допремана контејнерским бродом у Ријеку, а онда је посредством хрватских аутопревозника транспортовао у Србију.
Најпре је на граничним прелазима Батровци и Шид ангажовао шпедитере из Сремске Митровице и Суботице, који су по његовом налогу сачињавали транзитне декларације у којима је наведено да је роба власништво "Ц&А МОДА РС" доо Београд, које има одобрење за поједностављени поступак царињења - тзв. кућно царињење, а чији је овлашћени прималац робе у заједничком транзитном поступку ПД "Quehenberger Logistics SRB" доо Шимановци.
Потом је коришћењем кућног царињења роба даље транспортована у Србију без контроле и испоручивана непознатим купцима.
У поједностављеном поступку декларисања робе искористивши лого "Ц&А МОДА РС" доо Београд он је састављао лажне царинске декларације на свом приватном лаптопу у програму за кућно царињење.
Коришћењем квалификованог електронског сертификата приступао је информационом систему Управе царина и неистинито приказивао вредност робе и у спорне царинске исправе уносио вредност робе по вишеструко нижим износима од стварних.
Исправе потом није уносио у базу компјутерског система ПД "Quehenberger Logistics SRB" доо Шимановци.
На тај начин је, како се сумња, а на основу 65 спорних царинских декларација окривљени прибавио противправну имовинску корист од 750.562.946,52 динара.
Тако стечени новац је улагао у куповину заплењених некретнина, иако је знао да потиче из кривичног дела.
Коментари