Београд као домаћин Светског конгреса економиста– пет дана, 800 учесника и 600 научних радова
У Београду је завршен Светски конгрес економиста, који је, према оцени учесника, један од најуспешнијих до сада. Током пет дана 800 учесника, најеминентнијих професора, нобеловаца и званичника најутицајнијих економских институција у свету представило је 600 научних радова, међу њима и 30 радова студената Економског факултета у Београду.
Нобеловци Ерик Маскин, Жан Тирол, Естер Дифло, саветник председника Кине Џанг Јифу Лин, професор са Есадеа Дани Родрик, као и професори са најпрестижнијих универзитета света, покушали су да одговоре на питање како помирити супротстављене визије и изазове са којима је свет суочен.
Климатске промене, утицај вештачке интелигенције, глобализам и царинске баријере теме су које су Београд ставиле на економску мапу света. Чули су се ставови 35 од тренутно 50 најцитиранијих економских умова, а нобеловац Маскин водио је и летњу школу и оцењивао постдипломске радове.
Професорка Универзитета МИТ Катрин Волфрам истиче да су учесници видели цену климатских промена на свим континентима.
"Разматрамо колико кошта карбонски отисак и колико процената годишње може да се смањи емисија штетних гасова. Стални панели и ангажман на форуму нису ми омогућили да обиђем Београд и видим више", рекла је Катрин Волфрам.
Председник Савеза економиста Србије Александар Влаховић каже да раде на сталном организовању летње школе, на којој ће предавачи бити најеминентнији професори са престижних универзитета.
"Попут Харварда, Јејла, Принстона, Станфорда, Лондонске школе економије и то је заиста један веома велики допринос који ће повећати, дакле, тај степен сарадње између наше академске заједнице и читавог света", навео је Влаховић.
Члан Организационог одбора Међународне асоцијације економиста Алехандро Омар наглашава да је ово један од најбоље организованих конгреса економиста у свету у последњих 40 година.
"И по квалитету радова и по присуству најбољих професора са најпрестижнијих универзитета. Томе је допринела и сарадња са вашим Савезом економиста, са којим ћемо градити дубље партнерске односе", истакао је Омар.
Студенткиња докторских студија из Чешке Тереза Поришкова каже да је одушевљена именима која је срела и приликом да образложи свој рад о вези информатике и економије.
"Никада нисам била у Београду, центар града је леп, а већ преко моста Нови Београд је импресивно другачији са архитектуром", рекла је Поришкова.
Иако конгрес није био бизнис форум, прилике су створене, а то су препознали и спонзори уз велики допринос Владе Србије.
Коментари