Београдска хроника на градилишту Експа: При крају изградња нове пруге и Експо села – шта све остаје грађанима после изложбе
Србија се увелико припрема за Експо 2027. На градилишту од 25 хектара у Сурчину је сваког дана 3.500 радника, а данас су биле и екипе РТС-а које су проверавале докле се стигло са радовима. Из импровизованог студија у Сурчину емитована је и Београдска хроника, а гошћа је била министарка грађевинарства и инфраструктуре Александра Софронијевић.
У Београду се у периоду од 15. маја до 15. августа 2027. очекује више од четири милиона посетилаца који ће у српску престоницу доћи због специјализоване међународне изложбе Експо 2027 .
Да би све било спремно, на градилишту је сваког дана 3.500 радника. Министарка саобраћаја, грађевинарства и инфраструктуре Александра Софронијевић каже да је реч о једном од најкомплекснијих инфраструктурних пројеката који се тренутно раде у Европи.
Истиче да радови иду по плану и да су у складу са највишим стандардима, а да је посао Министарства које предводи да сви радови имају грађевинске дозволе, да су сви радови пријављени, као и да инспекције редовно долазе.
"Сам плот Експа има око 70 хектара, а шире подручје 200. Овде се први пут у сваком смислу, у грађевинском и технолошком граде многи захтевни објекти. Кроз импровизовани студио гледамо изградњу националног стадиона – он званично није део Експа, али је у комшилуку. И он ће у грађевинском смислу у потпуности бити завршен до марта", навела је министарка.
Министарка: Не гради се само за Експо, већ за наше грађане
Говорећи о објектима који остају после изложбе, попут инфраструктуре и Сајма, министарка је истакла Национални павиљон, који ће имати око 20.000 квадрата.
"То је мали архитектонски бисер који ће трајно остати Београду и Србији", рекла је Софронијевићева.
Наводи да је Експо огромна развојна шанса за Србију и да тек кад се заврши изложба почиње прави развој.
"Не градимо само за та 93 дана, све што остаје остаје на корист свих наших грађана за деценије које нас чекају", рекла је министарка.
Завршено 80 одсто радова на новој прузи
Један од великих пројеката, уочи Експа, јесте и изградња железнице, која ће спајати центар града са Аеродромом "Никола Тесла" и омогућити да се од центра до Аеродрома стиже за свега 15-ак минута.
Пруга ће имати 18,3 километра, четири моста, надвожњак и вијадукт, који спаја Земун поље и национални стадион.
Дарко Вукосав, руководилац тима надзора, каже да је 80 одсто радова завршено кад је реч о новој прузи и да је преостало да се споји мост преко ауто-пута "Милош Велики".
Рок за завршетак је децембар, а Вукосав наводи да очекују да ће извиђач и завршити у предвиђено време.
Након завршетка радова следи тестирање возова који би од почетне до крајње тачке требало да стигну за 15-20 минута.
Министарка Софронијевић навела је да ће изградња нове железничке станице Нови Београд по завршетку бити алтернатива станици Београд-Центар на Прокопу.
Коментари