Читај ми!

Иберијска мрежа на коленима - да ли су обновљиви извори криви

Брисел анализира испад електроенергтског система, који је пре два дана, милионе људи у Шпанији, Португалији и делу Француске, оставио у мраку. У току је истрагу уз поруку - енергетска безбедност је приоритет Европске уније и такве ситуације морају да се предупреде.

Нестанак струје у Шпанији и Португалији пореметио је свакодневни живот. Иако је снабдевње нормализовано о могућим узроцима колпапса спекулације не престају: од пада фреквенције, атмосферских околности, оптерећења мреже, превише соларне и ветроенергије - више од 70 посто у току пада система, а неки не искључују ни сајбер напад иако и Мадрид и Лисабон то негирају.

"Још увек није познато шта је изазвало почетну ескалацију осцилација у Иберијској мрежи. Оно што смо приметили, пре него што се мрежа покварила, јесте да је фреквенција у систему прилично значајно одступила од нормалних 50 херца, и за то је морао постојати разлог", каже Георг Захман из Центра за енергетску политику у Берлину.

Беатриз Коредор, председница "Ред електрика" у Шпанији каже да је погрешно масовни нестанак струје који је погодио Шпанију и Португалију повезивати са обновљивим изворима енергије. Наводи да је нулти ризик у физичком систему немогуће искључити.

Оформљена стручна комисија

Европска унија прекид у снабдевању на Иберијском полуострву означила је инцидентом највећих размера и оформила је стручну комисију која за шест месеци мора да утвди шта се догодило.

"Нисмо у позицији да извлачимо закључке о догађају зато морамо да сачекамо коначну процену стручњака. Сарађујемо са операторима електроенергетских мрежа, Брисел ће извући лекције од једног таквог инцидента", каже Паула Пинхо, портпаролка Европске комисије.

Пре годину дана прекид у снабдевању био је и у нашем региону, када су без струје истовремено остале Албанија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Хрватска. Истрага је утвдила да је узрок било преоптерећење електромреже. Србија је део европског преносног систем и у тим прекидима није имала последица.

"Преносни систем Србије је добро повезан са свим околним земљама. Даје нам сигурност и то што опет немамо велика оптерећења у систему, имамо за сада довољно енергије и добрих веза да можемо одржавати стабилност система", каже Жељко Марковић, стручњак за енергетику из "Удружења енергетичара".

У Европској унији упрво инсистирају на бољој повезаности далеководнима не само међу чланицама већ широм европског континента.

четвртак, 01. мај 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом