Читај ми!

Јапан, Србија и глобални изазови - шта нам доноси Светска изложба у Осаки

У недељу 13. априла по локалном времену у Јапану, у граду Осаки, почиње одржавање (опште) Светске изложбе. Та изложба, чија је главна тема (преведено са јапанског) "дизајнирање друштва будућности у којем ће блистати животи", биће посвећена представљању еколошких, телекомуникационих, медицинских и других технологија за које се сматра да ће обликовати друштва будућности и трајаће до 13. октобра. Од ње се очекује да, кроз спајање људи из целог света и размену знања и идеја, допринесе испуњавању циљева одрживог развоја које су зацртале Уједињене нације.

На изложби, с пространим павиљоном од 830 квадратних метара, учествује и наша земља. За Србију, следећег организатора специјализоване светске изложбе "Експо 2027", шестомесечни догађај у Осаки је од суштинске важности у смислу информисања и привлачења туриста на приредбу у Београду. Експо у Осаки ће бити и прилика да наше фирме успоставе нове и ојачају постојеће пословне везе са јапанским предузећима.

Српски павиљон, који ће посетиоцима представити и нашу културу и природне лепоте, замишљен је тако да првенствено садржајем покрије главну тему експоа у нашој престоници, а то је игра ("Игра за човечанство: музика и спорт за све"). 

У складу са еколошким трендом изложбе у Осаки, где су павиљони направљени углавном од лаких и природних материјала или елемената који су раније коришћени другде, српски павиљон је скоро у потпуности израђен од материјала који могу бити рециклирани.

Србија је, иначе, једна од релативно малог броја земаља (њих 47 од укупно 158 учесница) које имају сопствени засебан павиљон у Осаки.

Превладавање бројних изазова

Место одржавања експоа у Јапану је вештачко острво Јумешима у Заливу Осака. Јумешимом доминира велики прстен од дрвета, који окружује цео изложбени простор и који је направљен у складу са древном јапанском техником спајања дрвених компоненти, први пут примењеном још у раном Средњем веку. 

Општа Светска изложба, која траје пола године, одржава се у Јапану по трећи пут. Први домаћин управо је била Осака 1970. године, а други префектура Аићи (чији је главни град Нагоја) 2005. године.

Организатори у Осаки очекују око 28 милиона посетилаца, а посебна нада се полаже у бројне стране туристе, будући да домаће становништво показује мању заинтересованост за велики догађај него што је то било у прошлости.

Разлози за то су, оцењује се, висока инфлација и притисак на куповну моћ становништва, релативно скупе карте, горко искуство у вези одржавања Олимпијских игара у Токију за време пандемије новог корона вируса, као и неколико мањих скандала који су пропратили припреме за одржавање изложбе.

Илустрације ради, мада су организатори првобитно донели одлуку да улазнице продају искључиво унапред како би избегли гужве на релативно тесној Јумешими, у земљи са око 125 милиона становника, до краја марта у руке потенцијалних посетилаца је прешло само око осам милиона - то су великом већином, заправо, биле карте које су бесплатно подељене мноштву домаћих компанија које су као спонзори или излагачи обећале учешће у догађају.

Отуд, дошло је до промене у политици продаје карата, па је сада могуће пазарити их и на сам дан посете, а организатори су, не би ли подстакли продају, дошли и на идеју да понуде улазнице које, осим Светске изложбе, важе и за велики забавни парк Јуниверзал стдудиос, који нуди атракције везане за цртане и игране филмове .

Мада су припреме отежавали проблеми као што су стална поскупљења грађевинског материјала и недостатак радне снаге, сматра се да ће Светска изложба, чији трошкови за сада износе једну и по милијарду долара (дупло више него што је било предвиђено), ипак дати велики економски подстицај граду Осаки и региону Кансаи у којем се налази. 

Следећи организатор (опште) Светске изложбе ће бити престоница Саудијске Арабије Ријад 2030.

субота, 12. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом