Да ли је прави тренутак за куповину стана

Тражња за становима прошле године успорила је због високих цена и неповољних услова кредитирања. Упркос томе, цене су расле, у просеку 4,69 одсто, показују подаци Републичког геодетског завода. Каква су очекивања за ову годину и какав се ефекат очекује од субвенционисане куповине станова.

Небојша Нешованововић, директор за процене за регион Југоисточне Европе у компанији ЦБРЕ, каже за РТС да је и даље добар тренутак за куповину стана.



"Европска централна банка није спустила каматне стопе у динамици коју смо очекивали, инфлација се задржала у Европи, каматне стопе су спорије спуштане, па кредити нису постали тако брзо повољни као што смо очекивали. У овој години се очекује значајан пад камата, повратак кредитних купаца тако да већ до половине године можемо да очекујемо повратак значајног броја купаца и раст тражње", оцењује саговорник РТС-а.

Нешовановић оцењује да цене и даље гура висока тражња.

"Понуда нам је сасвим довољна, тренудно градимо станова на историјском максимуму, око 40.000 станова годишње добије грађевинску дозволу на територији целе Србије, више од пола у Београду. То је довољно за нашу земљу за оне који купују станове да би у њима живели. Међутим, тражња је велика јер постоји много инвестиционих купаца који ту пласирају свој капитал. Очекујено да се то лагано мења и да се део инвестиционих купаца сели са тржишта некретнина", сматра директор за процене за регион Југоисточне Европе у компанији ЦБРЕ.

Сматра да ће са повратком кредитних купаца порасти тражња за јефтинијим становима. Тржиште скупих станова, са друге стране, може да се додатно охлади јер ће инвестициони купци тражити друге прилике и неће очекивати капиталну добит у сегменту скупих станова, сматра Нешовановић.

Одговарајући на питање да ли се у наредном периоду очекује пад цена станова, Нешовановић каже да то није очекивано у сегменту који интересује највећи део становништва.

"Уопште не треба да се надамо да цене падну, већ да покушамо да цене не порасту више од раста просечних плата. Не треба да верујемо и да се надамо да ће цене да падну већ да зарађујемо више", оцењује директор за процене за регион Југоисточне Европе у компанији ЦБРЕ.

Сматра да је понуда станова добра и да не треба више да се гради, већ да се капитал са тржишта некретнина измести.

"Тржиште капитала је привукло око милијарду и по евра, а тржиште некретнина око четири милијарде евра. Треба још инвестиционог капитала да пребацимо са тржиште некретнина и осетићемо побољшања и нећемо видети притисак на даљи раст цена", наводи Нешовановић.

Када је реч о мери Владе за субвенционисану куповину станова, очекује да ће она појачати тражњу и то у сегменту јефтинијих и мањих станова.

Одговарајући на питање хоће ли се и комерцијалне банке укључити у тај пројекат, Нешовановић сматра да би и оне ту могле да имају интерес.

"Из оног што чујемо Влада покушава да реши два озбиљна проблема – један је демографски јер млади људи одлазе из земље, а један од главних разлога је што не могу да приуште станове. Главна препрека је учешће и иницијална отплата. Можда је Влада у овоме требала да се фокусира на групе људи и купце који су нам битни, нпр. медицинске сестре, наставнике, возаче и друга занимања која лако налазе запослење на Западу. Комерцијалне банке ће моћи да нађу негде свој интерес нарочито што се оставља могућност да дајете кредите без ограничења, и богатијим појединцима, који су преферирани клијенти банака", указује Нешовановић.

четвртак, 16. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове