Читај ми!

Цене станова у Београду готово никад нису ишле надоле – због чега не би требало да се радујемо њиховом паду

Чини се да цене станова у Београду увек расту, али према извештајима појединих агенција за некретнине, цене закупнина станова ипак падају. Експерти су изричити у оцени да цене квадрата не падају, али наводе да су цене закупнина у последња три месеца незнатно пале, али да се не може говорити о фундаменталном паду. Оцењују и да не би требало да се радујемо паду цена станова, пошто би то значило да улазимо у рецесију и кризу.

Инвестициони саветник Никола Сенеши рекао је за РТС да су цене квадрата у Београду остале на истим позицијама на којима су биле, али да инфлација прави разлику између реалних и апсолутних цена.

"Поента је да је београдско тржиште нешто живље него претходне године, без обзира на сва дешавања која постоје и да се мења фокус од оних скупих делова града о којима смо причали неколико година ка деловима града који су пријемчиви, ободним деловима града, где се може купити стан за 100-120.000 евра и самим тим у броју трансакција то на неки начин мења однос понуде и тражње", објаснио је Сенеши.

Проценитељ Милић Ђоковић је прилично јасан у оцени – нема пада цене квадрата у Београду.

"То је неповратан процес. Када се нека цена подигне, јако се тешко спушта. Осим у неким ванредним ситуацијама, неких ванредних деноминација, ратова и остало. У крајњем случају, повећане су нам плате, примања и све остало. Не знатно, али су повећана. Кад кажете, подигла се цена за три посто, на 2.000 евра три посто је 60 евра, а три посто на плату од 100.000 динара је 3.000 динара. Па је ствар у бројевима", рекао је Милић Ђоковић.

"Цене закупа станова у последња три месеца мало пале"

Никола Сенеши је, говорећи о ценама изнајмљивања станова у Београду, рекао да су, према статистици коју они прате, у последња три месеца те цене мало пале.

"То није фундаментални пад тржишни, то је пад због текућих дешавања у земљи, односно пре свега у Београду и Новом Саду, али цене закупа некретнина у континуитету прате инфлацију и то што неко каже да је имао пре 10 година цену која је сада дуплирана, мање-више је толико умањена и вредност новца и то је тренд свуда у свету", навео је Сенеши.

Милић Ђоковић је рекао да се 30 година бави некретнинама и да су цене изнајмљивања станова пале можда само 1999. године када је било бомбардовање, као и 2009. и 2010. године, али да је то на нивоу статистичке грешке.

Сенеши је истакао да ће на цену закупа и цену квадрата утицати начин на који ће се Београд развијати.

"Београд одлази полагано тамо где му иде инфраструктура. Највећи део новоградње, која ће повући и закуп на тржишни ниво, креће се у правцима ка Експу, Сурчину, Јакову, где се већ појављује потпуно други концепт становања. Куће у низу, мања густина, такозване затворене заједнице и то ће негде утицати и на цену самог квадрата, на структуру станова који ће бити мањи и наравно на цене закупа", истакао је Сенеши.

Оценио је да цене закупа у будућности, у сваком случају, неће падати.

Љубиша Бановачки из Удружења професионалних управника рекао је да управнике зграда све чешће контактирају и купци и агенције за некретнине који се интересују за станове у њиховим зградама.

"Интересују се у каквом стању је зграда, да ли је скоро рађен неки инвестициони рад, као санација крова, ремонт лифта и фасада. То им је веома битно, да знају при куповини стана, поготово ако га узимају на кредит, да неће имати велике издатке за одржавање зграде", рекао је Бановачки.

"Не треба да се радујемо паду цена некретнина"

Милић Ђоковић је, говорећи о ценама станова у земљама окружења, истакао да то није реално поређење.

"Мене јако нервира када се упоређујемо са Сарајевом, са Подгорицом, са Скопљем. Ми смо за њих васиона. Цене су реалне чим се некретнине продају. То је закон тржишта. Докле год је већа потражња од понуде, цене ће ићи нагоре. Кад се та акумулација станова и некретнина направи да буде више станова, више некретнина него купаца, оне ће стагнирати и пасти", рекао је Ђоковић.

Поручио је да не треба да се радујемо паду цена некретнина, јер то значи да идемо у рецесију и да смо у кризи.

"Докле год цене расту и докле год то напредује, грађевина као мотор свега, наравно да је ОК", истакао је Ђоковић.

Напоменуо је да где год да се купи стан у Београду, али и у остатку Србије, купац ће имати пасиван приход.

Које локације се препоручују у наредном периоду

Никола Сенеши је навео да највише пројеката има на правцу ауто-пута "Милош Велики", између будућег националног стадиона и Блока 46, а да ће догодине пожељне локације бити Макиш и Железник, а да тренутно има добрих пројеката на Звездари и у Миријеву.

"Увек гледајте како ће се кретати инфраструкутра, како ће се побољшавати квалитет живота, где је ваздух незагађен и мислим да су то ти логички правци који се удаљавају од центра", поручио је Сенеши.

петак, 04. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом