Бајатовић: Србија не мора да брине до краја грејне сезоне, гаса имамо и више него довољно
Због обуставе транзита руског гаса кроз Украјину расту тензије, пре свега Европи. Док Брисел уверава да снабдевање чланица Уније није доведено у питање Словачка тражи од Европске уније подршку. Руски гас не стиже ни у Молдавију где је већ видљива енергетска криза. Србија има стабилно снабдевање из Балкаског односно Турског тока, залихе су обезбеђене, каже за РТС директор "Србијагаса" Душан Бајатовић. До краја грејне сезоне цене гаса за домаћинства остаће непромењене, каже директор "Србијагаса", и истиче да гаса имамо довољно, чак и вишка.
Тренутно Србија повлачи 11 милиона кубних метара гаса преко Турског тока, а може и више, каже директор "Србијагаса".
"Неморамо да бринемо до краја грејне сезоне, гаса имамо и више него довољно. Ми смо се добро припремили. Имамо 100 милиона метара у Мађарској, напуњен Банатски двор. Повлачимо до 2,5 милиона из Азербејџана, и све заједно можемо дневно да испоручимо до 19 па чак и 21 милион кубних метара гаса, а у пиковима зиме не предвиђамо више од 17 милиона", каже Душан Бајатовић.
До краја грејне сезоне потрошачи не морају да брину ни када је реч о цени.
"Цену гаса за домаћинства нећемо мењати, имамо довољно гаса и не треба да бринемо", поручује Бајатовић.
Када је реч о ситуацији са гасом у свету, пре свега Европи директор "Србијегаса" каже да Американци сада заузимају већи део европског тржишта.
"Испоруке у Европи су 10 одсто мање. Интересантно је да иако се не повлачи руски гас из цеви, значно су се повећале испоруке руског гаса из ЛНГ. Американци сада заузимају већи део европског тржишта, складишта гаса се брзо празне пре свега због електрана, јер зелена енергија није довољна", каже Бајатовић.
Каже и да се европска солидарност није баш показала на делу.
"Биће разних енергетских поремећаја. Ми имамо озбиљне захтеве из Европе да се гас транспортује Балканским током, Мађарска повлачи већ велике количине. Ми тренутно повлачимо 11 милиона кубних метара дневно преко Балканског тока, а можемо и 13", каже Бајатовић.
Каже и да све што може да се произведе Азербејџан продато је годинама у напред.
"Сви траже уговоре на 15 година, иначе нико не би правио гасоводе. Гаса има, али га треба произвести, а нема ни довољно бродова за транспорт. Питање финансиских санкција које су уведене Русији створио је проблем плаћања гаса. Ми имамо неке модалитете, и успели смо да платимо оно што смо узели. Гаса имамо, чак и вишка", рекао је за РТС директор "Србијагаса" Душан Бајатовић.
Коментари