ММФ одобрио нови аранжман са Србијом
Одбор извршних директора ММФ донео је на седници одлуке о успешном завршетку четвртог, уједно и последњег разматрања спровођења актуелног стендбај аранжмана који је закључен са Србијом у децембру 2022. године на период од 24 месеца као и о одобрењу трогодишњег Инструмента за координацију политике, саопштено је из Народне банке Србије
Из Народне банке Србије наводе да је ММФ одобрио нови нефинансијски инструмент намењен земљама које спроводе снажну економску политику, међу којима је Србија.
Међународни монетарни фонд оцењује да је Србија успешно спровела мере у оквиру договореног економског програма с резултатима који су изнад планираних и са одличним изгледима за наредни период.
"И успешан завршетак четвртог и последњег разматрања стендбај аранжмана јесте потврда да се у Србији спроводе кредибилне политике. Чињеница да је Међународни монетарни фонд по трећи пут Србији одобрио Инструмент за координацију политика говори да Фонд и у средњем року очекује наставак добрих економских политика. Овај нефинансијски и саветодавни инструмент намењен је земљама које спроводе снажну економску политику, што јесте случај Србије. У прилог томе говори и очекивано убрзање раста БДП-а на распон између 4% и 5% у наредним годинама”, рекла је гувернер Јоргованка Табаковић.
ММФ је оценио да је Србија и у оквиру стендбај аранжмана спровела амбициозне реформе, што је допринело остваривању и одличних макроекономских резултата.
Мали: Нови аранжман гаранција наставка реформи
Министар финансија Синиша Мали оценио је да је одобравање новог аранжмана са ММФ-ом гаранција наставка реформи у Србији.
“Са новим аранжманом обавезујемо се да фискални дефицит у наредној години неће прећи три одсто БДП-а, што ће нам дати простора да наставимо велика планирана капитална улагања уз апсолутну даљу стабилност јавних финансија”, рекао је Мали након званичне потврде аранжмана, саопштено је из Министарства финансија.
Он је истакао да је нови аранжман нефинансијског карактера, односно да Србији није неопходно повлачење додатног новца, а предвиђа утврђивање и објављивање свеобухватне анализе пензијског система уз стриктно придржавање постављених фискалних правила, преглед капиталних пројеката, ажурирање енергетског инвестиционог плана, анализу структуре плата и запослености у институцијама државе које су обухваћене регистром Искра, и тако даље.
Делегација ММФ-а, предвођена Доналдом Мекгетиганом, завршила је средином октобра четврту и последњу ревизију стенд-бај аранжмана који истиче овог месеца када је и договорено да ће за наредне три године бити склопљен Инструмент за координацију политика.
“Важна нам је подршка и мишљење великих финансијских институција. Србија је данас земља са инвестиционим рејтингом, али ми желимо да са реформама наставимо даље, јер су оне до сада спроведене дале одличне резултате. То никада нису лаки процеси, али су неопходни и важни за све будуће планове које имамо за Србију”, рекао је Мали.
Он је подсетио да Србија последњих година добила похвале међународних финансијских инститиуција да је “светла тачка у економији Европе”, будући да статистика показује да је наша земља једна од најбрже растућих економија у Европи ове године.
“То нам је велики подстрек да наставимо и потврда да смо уз кредибилне партнере на правом путу”, поручио је министар финансија.
Како је истакао, то је посебно важно у наредним годинама будући да се Србија увелико припрема да буде домаћин Међународне специјализоване изложбе ЕКСПО 2027. године, те да је планирано да се у 323 пројекта широм Србије уложи око 17,8 милијарди евра.
“Никада толико нисмо улагали, никада нисмо били домаћин толико великог светског догађаја, и желимо да покажемо нову Србију целом свету те 2027. године. Њу већ стварамо, потребно је да истим темпом наставимо”, нагласио је Мали.
Коментари