Отворено постројење за производњу графенских наноцеви у Старој Пазови

 У Старој Пазови свечано је отворено постројење луксембуршке компаније OCSiAI, највећег светског произвођача графенских наноцеви. Премијер Милош Вучевић је поручио да долазак компаније показује да је Србија добро место за инвестиције.

Милош Вучевић, после обиласка постројења у Старој Пазови, рекао је да "све што је чуо и видео делује као прави матрикс" по питању технологије.

Истакао је да све што се буде производило, имаће додира са готово свим производним процесима и економијама широм света, као и да ће се извозити у више од 50 држава.

Производи се користе, рекао је, у различитим областима, од ауто-индустрије, преко енергетског сектора, заштите здравља људи, спортске опреме, медицинске опреме и друго.

"Ово је најбоља потврда да је Србија добро место за инвестиције. Долазак ове компаније је најбоља позивница и за остале", рекао је Вучевић и подсетио да више од две трећине инвестиција у региону заврши у Србији и то поред свих изазова који постоје у свету.

Додао да је упркос изазвима, и ове године износ инвестиција већи у односу на прошлу.

Премијер је подсетио и да је Србија први пут добила инвестициони рејтинг захваљујући фискалној стабилности и доласку компанија.

"Надам се да ћете добро радити овде. Ово је велика ствар за Србију и Стару Пазову", рекао је Вучевић и додао да вредности који се производе у овој компанији утичу на БДП државе.

Вучевић је казао да га је обрадовала вест да је руководство компаније предвидело и ширење свог бизниса, додајући да ће на тај начин и држава моћи да улаже даље у инфраструктуру.

Растући ценар за српску економију

Извршни директор OCSiAI групе Константин Нотман изјавио је да покрећу најмодернију фабрику и нови хаб, односно растући центар за економију Србије и за Стару Пазову.

"Производе које будемо произвели, извозићемо у више од 50 земаља водећим компанијама", рекао је Нотман.

Нотман је захвалио Влади Србије и општини Стара Пазова и нагласио да је држава успела да направи српску привреду привлачном за стране инвеститоре.

Председник Управног одбора OCSiAI групе Питер Кунио рекао је да је импресиониран успехом који је, рекао је, постигнут кроз тимски рад различитих појединаца.

Амбасадор Луксембруга у Београду Марк Хубш изразио је задовољство што, као новопостављени амбасадор, присуствује церемонији и што је сведок историјских билатералних односа између Србије и Луксембурга.

Хубш је рекао да ће инвестиција бити на корист будућих генерација, а указао је истовремено на геополитичке околности,.

"Све ово са собом доноси компликоване ризике за све нас, али морамо се сетити заједништва и чињенице да заједно јачамо и да ће тако наше економије постићи више", рекао је амбасадор.

Амбасадор је закључио да инвестиција доприноси да Србија постане лидер у области технологије, науке и знања и поручио да му је драго што јој се Луксембург придружио на том путу.

Вредност инвестиције

Из компаније су навели да се постројење за производњу графенских наноцеви у Србији простире на површини од 10.000 метара квадратних, запошљаваће 200 људи, а укупна вредност инвестиције је 40 милиона евра.

Постројење компаније OCSiAI у Србији ће бити јединствено у свету  због својих операција и очекује се да ће имати позитиван утицај на развој аутомобилске, ваздухопловне, електронске, грађевинске, нафтне, гасне и других индустрија, наводе из те групе.

Истичу, такође, да пројекат има велики извозни потенцијал и нуди нове могућности за запошљавање. 

Постројење је пројектовано уз поштовање принципа заштите животне средине и користиће у потпуности електричну енергију добијену из хидроелектрана.

Графенске наноцеви високог квалитета и јединствених карактеристика које производи OCSiAI, користе се у производњи нових материјала и побољшавају специфична својства више од 50 одсто свих индустријских материјала на светском тржишту.  К

омпанија је основана 2010. године у Луксембургу и присутна је у више од 50 земаља широм света.

четвртак, 31. октобар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи