Читај ми!

ММФ: Србија у 2024. забележила импресивне макроекономске резултате

Међународни монетарни фонд (ММФ) закључио је, након двонедељног разговора са представницима Србије, да су макроекономски резултати у држави јаки, привредни раст и тржиште рада снажни, да је инфлација смањена, а да се износ девизних резерви налази на рекордном нивоу.

Закључено је и да је финансијски сектор добро капитализован и ликвидан, као и да се наставља смањење учешћа јавног дуга у БДП-у, саопштила је Народна банка Србије.

Разговори су вођени од 3. до 15. октобра, а са тимом ММФ-а успешно је обављено четврто, уједно и последње разматрање спровођења актуелног стендбај аранжмана који је закључен у децембру 2022. године на период од 24 месеца.

Истовремено, постигнут је договор о економском програму и средњорочним политикама које ће ММФ подржати трогодишњим Инструментом за координацију политике (Policy Coordination Instrument – ПЦИ), који представља нефинансијски, саветодавни инструмент за земље које спроводи снажну економску политику.

Како наводи НБС, ММФ је констатовао да захваљујући јаком економског програму који Србија спроводи, а који је подржан и стендбај аранжманом Међународног монетарног фонда, и имајући у виду континуирану посвећеност снажној економској политици, "Стандард енд Пурс" је у октобру први пут доделио Србији кредитни рејтинг инвестиционог ранга.

"Раст у 2024. до 3,9 одсто, убудуће око 4,25"

У свом извештају ММФ је, између осталог, истакао да су макроекономски резултати Србије у 2024. години импресивни. Процењује да ће раст у 2024. години достићи 3,9 одсто и да ће затим убрзати на око 4,25 одсто у наредним годинама.

Оцењује се да је инфлација враћена у циљани коридор Народне банке Србије захваљујући мерама монетарне политике и смањењу цена енергената и хране.

Из ММФ-а кажу да ће повећање фискалног дефицита на 2,7 одсто БДП-а у 2024. години бити у функцији финансирања додатних потреба у области инфраструктуре, социјалне политике и одбране.

Очекује се да ће јавни дуг пасти на око 48 одсто БДП-а до краја године и то захваљујући снажним фискалним приходима, снажном економском расту и недавној ревизији БДП-а навише.

Такође, очекује се и наставак континуираног прилива страних директних инвестиција, који ће бити довољни да покрију текући дефицит платног биланса, што је обележило и претходних десет година.

Kључни макроекономски ризици односе се на: екстерну тражњу, цене робе на глобалном тржишту, продубљивање геоекономске фрагментације, као и изложеност пољопривредне производње и економске активности утицају климатских промена и екстремних временских прилика.

"Изграђене резерве и механизми против спољних ризика"

Резултати ММФ-а показују и да је Србија изградила довољне резерве и механизме за одбрану од ризика који махом долазе из екстерног окружења.

Девизне резерве и депозити државе су високи, јавни дуг и спољни дуг су одрживи, банкарски сектор је јак, а неопходан је континуитет прудентних политика као додатан важан заштитни механизам, закључују из ММФ-а.

Гувернерка НБС Јоргованка Табаковић истакла је да је Србија остварила велики напредак у претходних дванаест година.

“Инструмент за координацију политике (ПЦИ) би требало да подржи очување постигнутих резултата, као и наставак спровођења амбициозне реформске агенде“, рекла је Табаковићева.

петак, 22. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње