Читај ми!

Стејт департмент: Амерички инвеститори имају позитиван став о пословању у Србији, али изазови и даље остају

Амерички Стејт департмент је саопштио да амерички инвеститори генерално имају позитиван став о пословању у Србији, али да изазови и даље остају, међу којима су, наводи се Извештају, одлагања због бирократије, корупција, губиташка државна предузећа, велика неформална економија, неефикасно правосуђе и политички утицај на економију.

Инвестициона клима у Србији је скромно побољшана последњих година, подстакнута макроекономским реформама, финансијском стабилношћу и фискалном дисциплином. Привлачење страних инвестиција је важан приоритет за Владу, саопштио је Стејт департмент у Извештају о инвестиционој клими у Србији.

Србија је свој 30-месечни инструмент за координацију политике (ПЦИ) са Међународним монетарним фондом (ММФ) заменила новим двогодишњим стенд-бај аранжманом у децембру 2022. године, који је обезбедио директну помоћ српском буџету за покривање високих трошкова увоза енергије.

"Стенд-бај аранжман је, такође, додатно уверио купце државних обвезница, а Србија ће вероватно имати користи због добијања повољнијих каматних стопа", наводи се у извештају.

Амерички инвеститори генерално имају позитиван став о пословању у Србији – због стратешког положаја земље, добро образоване радне снаге која говори енглески, конкурентних трошкова рада, издашних подстицаја за улагања и споразума о слободној трговини са ЕУ и другим кључним тржиштима.

"Изазови и даље остају, посебно одлагања због бирократије и корупција, као и губиташка државна предузећа, велика неформална економија и неефикасно правосуђе. Политички утицај на економију такође изазива забринутост; ово питање је истакнуто у јануару 2022. године, када је влада изненада повукла дозволе везане за велики предложени пројекат рударења литијума, као одговор на протесте јавности. Амбасада Сједињених Америчких Држава у Београду често помаже инвеститорима када се појаве проблеми, а српски званичници обично реагују на проблеме око улагања", пише у извештају.

Стејт департмент, поводом изложбе Експо 2027, истиче да то представља прилику за америчке компаније да испоруче технологију и опрему, као и да понуде стручност и консултантске услуге.

"Трошкови изградње и рада, као и помоћних пројеката (хотели, итд.) премашиће две милијарде долара", додаје се у Извештају.

Реформе између усвајања и примене

Стејт департмент наводи да је Влада Србије идентификовала економски раст и отварање нових радних места као главне приоритете и донела је значајне реформе свог закона о раду, грађевинских дозвола, инспекција, јавних набавки и приватизације, које су помогле у побољшању пословног окружења.

"Ако Влада оствари обећане реформе током процеса приступања ЕУ, пословне могућности би требало да наставе да расту. Сектори који имају користи укључују пољопривреду и пољопривредну прераду, управљање чврстим отпадом, канализацију, заштиту животне средине, информационе и комуникационе технологије (ИКТ), обновљиву енергију, здравствену заштиту, рударство и производњу", додаје се у извештају.

Компаније и званичници су приметили, напомињу, да усвајање реформи понекад превазилази имплементацију.

"Дигитализација одређених владиних функција (нпр. издавање грађевинских дозвола, пореска администрација и е-потписи) још увек није донела драматично побољшање времена обраде и можда се неће доследно спроводити", оцењује Стејт департмент.

Приватизација и јавни сектор

Влада полако напредује у решавању ситуације са проблематичним друштвеним предузећима, кроз поступке стечаја или приватизацију где је то могуће.

"Влада планира да приватизује још 56 предузећа. Такође, полако смањује вишак радне снаге у јавном сектору, углавном кроз непопуњавање упражњених места и ограничење запошљавања", наводи се у Извештају.

Према Извештају, напад Русије на Украјину у фебруару 2022. године у почетку је имао ограничен економски утицај на Србију, банкарски систем је и даље добро капитализован и ликвидан, али је инфлација порасла, подстакнута повећаним ценама увоза енергената и горива, упркос одбијању Србије да се придружи санкцијама САД и ЕУ руским ентитетима.

"Канцеларија за контролу стране имовине америчког трезора (ОФАЦ) укључила је неколико српских компанија и појединаца на своју листу посебно означених лица, од којих неке због кршења санкција Русији. На списку се од 5. априла 2024. налазило 27 компанија и 19 физичких лица у Србији", наводи се у извештају.

О односима са Русијом

Стејт департмент истиче да Русија наставља да снабдева Србију природним гасом, а да су, насупрот томе, испоруке сирове нафте престале су 5. децембра 2022. године због санкција Европске уније.

"Укупна, номинална вредност извоза Србије у Русију остала је практично непромењена у 2023. години, 1,2 милијарде долара, док се увоз Србије из Русије скоро преполовио са 3,1 милијарде долара у 2022. на 1,7 милијарди долара, услед успоравања увоза нафте и природног гаса, опоравка српске производње струје, благе зиме и санкција", наводи се у Извештају.

субота, 23. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње