Екосистеми Београда и Новог Сада вреде преко милијарду долара – како стартапови помажу Србији
Стартап екосистем Београда и Новог Сада у 2023. години бележи раст од 66 одсто у односу на претходну годину. Тако је достигао и највећи вредност до сада од више од милијарду долара. О томе шта то значи за нашу земљу, за РТС је говорила министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић.
Др Јелена Беговић изјавила је за РТС да су стартап екосистеми - наше стартап компаније, које се базирају на иновативним идејама и имају велики потенцијал да достигну на глобалном тржишту велику вредност, а самим тим да допринесу економском развоју Србије.
"Подаци говоре да је Србија, што се тиче стартапа у расту, у експоненцијалном расту од 60 одсто, што је изванредан резултат, с обзиром на то да многе земље у Европи за прошлу годину бележе и негативне вредности", каже Беговићева.
Допринос екомномским развоју
Према њеним речима, подаци говоре да је Србија иновативна и може да демонстрира своје резултате у овом областима-
"Очекујем да у наредним годинама допринесе економском развоју земље", истиче Беговићева.
На питање како се Србија позициона на светској и економској мапи, Бегововићева објашњава да је податак о расту од 60 одсто јака индикација да смо "на добром путу и да имамо сјајне људе".
"На пример, просечно људи који отварају екосистем су млађи у односну на глобални и европски просек, који је 35 година. Интересантно је, такође, да имамо значајно већи проценат жена које отварају стартап", наводи министарска.
Говорећи о помоћи државе, Беговићева наводи да Србија има иновациони фонд, који представља њен главни механизам који помаже у оснивању, подршцу и менторству.
"У оквиру фонда имамо и виши капитал фондова. То су фондови који улажу у ризични капитал и имају велику шансу да достигну високе вредност. Тренутна вредност је милијарду долара. То говори о великом понетнцијали", закључује министарка науке Јелена Беговић.
Коментари