Читај ми!

Енергија из обновљивих извора пречица за зелени развој и бољу будућност

Прелазак на обновљиву енергију помаже у решавању не само климатских промена већ и загађења ваздуха, побољшања здравља и јачања економије. Уз то, улагање у обновљиве изворе ствара три пута више радних места него улагање у индустрију фосилних горива, податак је Уједињених нација. У брзом возу енергетске транзиције је и Србија са циљем да до 2030. године производи 45 одсто енергије из чистих, обновљивих извора, што је 18 одсто више него данас. Наша државно-привредна делегација размењује искуства и знања на сајму о будућности енергије у Риминију како би најбоља решења била примењена у Србији.

Обновљива енергија је једини кредибилан пут ако свет жели да спречи климатску катастрофу, зато садашњих 30 одсто удела чисте енергије у глобалној производњи треба да се удвостручи већ до краја ове деценије. Да је то могуће, уверили су се присутни на сајму у Риминију.

Европа је управо имала врхунску годину за зелену енергију. Земље Уније поставиле су рекордне нивое соларних капацитета у 2023. – 40 одсто више него претходне године док је енергија из ветра први пут премашила енергију добијену из угља.

Предводник у обновљивим изворима је соларна енергија.

Цена опреме сада је 85 одсто нижа него пре 10 година. Најконкурентнија је и даље опрема из Кине, уз високу ефикасност, што отежава пословање компанијама са Старог континента, које годинама бележе губитке очекујући заштитне мере Европе.

Повољнији ветрови дувају када су у питању ветрогенератори. Цена им је упола мања него пре деценију, а само Европска унија је 2023. изградила ветроелектране укупне снаге 17 гигавата, што је највише у једној години.

Одржива градња и енергетска ефикасност као изазов

На сајму је приказан снажан технолошки развој инфраструктуре за прихват и складиштење зелене енергије. Представљена су високотехнолошка стамбена и индустријска решења чувања енергије.

Истовремено, одржива градња и енергетска ефикасност сада су архитектонски изазов како градови више не би носили неславну титулу насеља са највећим доприносом глобалном загревању.

Убрзано се ради и на увођење "зеленог" водоника, који се сматра енергентом будућности. Он се добија електролизом воде уз напајање струјом из обновљивих извора.

Уз то, електрификација саобраћаја и транспорта кроз е-мобилност и мрежу пуњача, емисију гасова стаклене баште своди на нулу.

Иако су почетна улагања велика, управо многи инвеститори, међу њима и Европска инвестициона банка, планирају да надаље улажу у енергију из обновљивих извора, енергетску ефикасност и дистрибутивне мреже.

Посебно им је привлачан регион Балкана који у великој мери доприноси емисији гасова стаклене баште на европском континенту.

Енергетска транзиција доноси нова радна места

Генерални директор сајма Key Еnergy Кристијан Превијати истиче да је скуп у Риминију фокусиран на све теме везане за енергетску транзицију, а да би се организовао потребно је спојити различите актере.

"Излагачи и посетиоци ове изложбе представљају оне теме енергетске транзиције које су подељене у седам тематских области. Енергетска транзиција у Италији иде истим путем енергетске транзиције у Европи, како би се достигао циљ зацртан за 2030. годину. Ово је одлична прилика за све медитеранске земље, укључујући и Западни Балкан“, наглашава Превијати.

Мирко Пешић, в. д. директора Научно-технолошког парка Чачак, напомиње да су енергетска ефикасност и обновљиви извори енергије области у којима Србија може још пуно тога да уради.

"Евидентно је да се ради на енергетској транзицији и постизању циљева одрживог развоја. Све то нам доноси нова радна места и послове засноване на новим технологијама и иновацијама. Данас су присутне две компаније из НТП-а Чачак. Једна од њих развија потпуно нови производ 'Ветрогенератор'. Имале су сасвим успешан дан и прилику да своје производе понуде на глобалном тржишту”, каже Пешић.

Осми месец заредом најтоплији је у историји мерења и на копну и на мору. Како би се избегао најгори климатски хаос, напуштање фосилних горива је основни циљ. Зато је енергија из обновљивих извора пречица за зелени развој и бољу будућност.

петак, 22. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње