Није српска малина скупа, него украјинска јефтина – где тражити нове купце воћа

Сектор воћа и поврћа је најпрофитабилнија ставка српског пољопривредног извоза. Међутим, деценијски раст зараде окрњен је ратом у Украјини. Само на тржиште Русије извезено је за 60 милиона евра мање јабука и коштуњавог воћа. Стручњаци кажу да је решење у проналаску нових купаца, из Западне Европе и са Блиског истока.

"Корона бум" током којег нико није питао за цену малине и другог српског биолошки вредног воћа, заменио је период такозваног стезања каиша. Бригу о имунитету заменила је брига због финансијске кризе која је уследила, па су са списка за куповину углавном отпале луксузне ставке попут првокласног увозног воћа и поврћа.

"Можда и није српска малина постала прескупа колико је украјинска малина постала јако, јако јефтина, а са њом у једном периоду и пољска малина. Има је у изобиљу и наравно људи купују тамо, где су цене најниже", истиче Александар Павловић из УСАИД-а.

Русија драстично смањила увоз српског воћа

Због кризе или упркос њој, Русија је постала самодовољна у производњи јабука. Драстично су смањили и увоз бресака, кајсија и трешања из Србије.

Ипак, нема разлога за одустајање од производње, кажу упућени. Богати купци нису далеко и могу, поготово за бобичасто воће, да истрпе чак и трошкове авио-превоза.

"Ми смо на граници највећег тржишта на свету, Европске уније, која троши и конзумира чак и у доба кризе", истиче Павловић. С друге стране, додаје, близу нам је и тржиште Блиског истока где извозимо све више јабука, али не у толиким количинама које би надоместиле пад извоза у Русију.

Ипак, истиче Павловић, те количине постају све веће. Он сматра да је кључ у томе да научимо више о тим тржиштима, да их упознамо.

"Европско тржиште је врло заинтересовано за наше јагодасто воће, посебно за боровнице. Поента је да произведемо производ прве класе и самим тим количина није спорна", истиче Ана Бошњак из "Агробел система".

Шта све утиче на формирање цене

Спорна је откупна цена, кажу пољопривредници.

"На почетку је цена знатно висока, с тим да ми то никад не знамо унапред, то је буквално тржишна утакмица. Цена се формира након прве бербе за извоз, док на домаћем тржишту цена некада варира и на дневном нивоу. То просто зависи од количина које се уберу у тој недељи", објашњава Ана Бошњак.

Агроаналитичари кажу да извозници, односно прерађивачке компаније, откупну цену воћа и поврћа често граде на тежњи за екстрапрофитом, науштрб зараде пољопривредника. Решење виде у утврђивању минималне цене.

"Да то варира у односу на то колико поскупљује репроматеријал, ђубриво, семе, нафта која је изузетно важан чинилац и да се на основу тога формира цена. Дакле, када било коју другу робу увозите имате набавну цену, имате маржу, само у поврћу мислим и у пољопривреди генерално то није јасно дефинисано", оцењује Милош Стојановић, агроном и уредник платформе Пољопривредне новости.

Како из воћа извући најбољу зараду

Решење за бољу зараду види у преради. У производима попут хладноцеђених сокова и џема без додатог шећера. И малим пољопривредницима саветује иновације.

"Мислим да треба да се фокусирамо можда на бејби поврће. Све више тржишта где људи имају високу платежну моћ могу и желе да плате за такво поврће. Такође, ту је и органска пољопривреда која је исто шанса", наглашава Стојановић.

Српска јабука је у Катару 2023. године постигла цену од 0,94 евроцента по килограму, готово пет пута вишу него у Босни и Херцеговини. Боровнице смо Саудијској Арабији продали за 6,64 евра по килограму, у просеку – за око два евра више него свима осталима.

петак, 22. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње