Ђедовић Хандановић посетила рудник "Зиђин копера" у Кини
Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић посетила је рудник компаније „Зиђин копер“ у Шангхангу у Кини. Истакла је да је Србија важан стратешки партнер "Зиђин групе“, о чему говоре и меморандуми вредни четири милијарде долара, потписани јуче на Српском инвестиционом форуму у Сјамену. С генералним директором "Зиђин копер Србија“ Ћу Гоуџу министарка је посадила дрво пријатељства.
Дубравка Ђедовић Хандановић је навела да је површински коп "Зиђинг копера" проглашен је у Кини за први зелени рудник. Приметно је, додаје ного зелених површина и рекултивација терена, што, истиче, планирају да ураде и у Србији, саопштило је Министарство рударства и енергетике.
"Задовољни смо тиме што своју технологију преносе код нас и што сада изградњом соларне електране у Бору желе да заокруже процес одрживости рудника. Зиђин овде производи 86.000 тона бакра, а од наредне године у Бору ће се производити 180.000 тона, дакле скоро два и по пута више, што говори о потенцијалу наших рудника и савременој технологији коју примењују наши партнери из НР Кине", нагласила је министарка.
"Зиђин копер“ је иначе шести највећи произвођач бакра у свету. У Кини препознат је као зелени рудник у којем је присутно свеобухватно искоришћење минералних сировина, јер је њихов циљ циркуларна економија без отпада и укидање емисије угљен-диоксида до 2050. године.
Инвестиције компаније у инфраструктуру за заштиту животне средине чине 20 одсто укупних улагања. Истовремено, основали су и свој R&D центар за унапређење технологија и имају 117 патената.
Министарка је посетила и топиоицу компаније "Зиђин копер“ у Шангхангу, која годишње произведе 400.000 тона катодног бакра, а заједно са генералним директором "Зиђин копер Србија“ Ћу Гоуџу посадила је дрво пријатељства.
Коментари