Читај ми!

Шта је највећа препрека српским фирмама за улазак у ланце снабдевања светских компанија

Представници српских малих и средњих предузећа разговарали су са највећим компанијама из Немачке, Италије, Швајцарске, Пољске и Шведске на конференцији "Интерконект" у Београду. Међу њима су "Рош дијагностика", "Мале", "Тисен" и други са годишњим обртом од преко 30 милијарди евра. Због близине ЕУ и стабилних услова за пословање, стране компаније у Западном Балкану виде велики потенцијал. Изазов који стоји пред српским фирмама је испуњавање законске обавезе да примене највише стандарде у очувању животне средине и безбедности на раду.

Домаћа производња пластике, гуме и металних производа је очигледно сектор на који треба рачунати убудуће.

"Веома смо близу закључивања нашег првог уговора. Нисам у могућности да износим више детаља, али један део је везан за штанцовање, а други за технологију постројења", каже Фердинанд Виланд из "Тисенкруп аутомотива“.

Стране компаније у Западном Балкану виде велики потенцијал, пре свега због близине Европској унији, а и због стабилних услова за пословање.

"Није нам увек потребан добављач са милионском производњом. Некад тражимо средње компаније са производима доброг квалитета и не најнижом, али коректном ценом", истиче Хендрик Хансен из "Роше дијагностика."

Конференција је окупила више од 100 малих и средњих фирми из овог сектора, а њихови представници кажу да су спремни да испуне и најсложеније захтеве иностраних партнера.

Невена Јовановић из ваљевског "МПК трејда" наводи да је та компанија прошле године са неколико страних фирми ушла у реализацију неких пројеката. "Искрено се надамо да ће то бити и ове године."

Улазак у међународне ланце снабдевања

Догађај су организовали "Ковестеникс" и Привредна комора Србије уз подршку америчке агенције за развој. За пројекат "Велика мала привреда", који финансира Ју-Ес-Ејд, у наредних пет година обезбеђено је 18 милиона долара.

"Машинство и опрема се некако отвара тек сада. У задњих пар година виђамо невероватне промене, доста српских предузећа се појављује, јако су активни на тржишту и то је сектор који ће бити водећи за наш раст у следећој декади", Александар Павловић из Ју-Ес-Ејда.

Председник ПКС Марко Чадеж указује на то да је најважније да наше компаније буду способне да улазе у међународне ланце добављача.

"Све ће бити теже и теже. Правила која се усвајају и у оквиру ЕУ, па и у оквиру Немачке. Законом о добављачима стављају се нови изазови пред компаније", наглашава Чадеж.

Реч је, пре свега, о законској обавези примене највиших стандарда у очувању животне средине и безбедности на раду, а у Привредној комори је отворен Центар за одговорно пословање у коме ће свим заинтересованим фирмама бити пружена помоћ у прилагођавању.

субота, 23. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње