Читај ми!

Како можемо да помогнемо ако неко колабира док не дође екипа Хитне помоћи

На почетку смо вреле седмице. За хроничне пацијенте који болују од високог притиска, савет је да своју терапију ускладе са високим температурама, каже др Александар Чокановић из Хитне помоћи. Треба избегавати заслађене напитке, газиране сокове, узимати минералну и обичну воду, а увек долази у обзир и лимунада, по могућности без шећера, неки су од савета.

Црвени мете-оаларм је упаљен, пет дана ће бити јак топлотни талас над нашом земљом, па су нам важни и драгоцени савети лекара.

Др Александар Чокановић из Хитне помоћи је рекао да када су високе температуре, то не значи да морамо стрикно да седимо у кући, лежимо и нигде не излазимо.

"Не треба тако радити. Хронични пацијенти воле када се температура устали, да је то топло или хладно време. Високе температуре не погодују хроничним пацијентима", додаје др Чокановић.

Саветује да се упражњава физичка активност до 10 сати пре подне и након 16 или 17 часова поподне када прођу највеће температурне варијације.

"За хроничне пацијенте који болују од високог притиска, савет је да своју терапију ускладе са високим температурама, са саветима својих лекара, поготово они који пију диуретике, лекове за избацивање течности, јер у летњим температурама повећано је и знојење. Диуретици помажу избацивању течности, тако да савет за њих је да се прилагоди терапија", напомиње Чокановић.

Узимање течности 

Што се тиче узимања терчности, треба избегавати заслађене напитке, газиране сокове, узимати минералну воду и обичну воду, а увек долази у обзир и лимунада, по могућности без шећера ко може да поднесе кисело, каже Чокановић.

Коришћење клима-уређаја

Чокановић каже да се без клима-уређаја, у последње време не може што у возилима што у становима, али нека варијација треба да буде до 10 степени разлике у односу на спољашњу температуру.

"Ако је напољу 35-36 степени избегавати да у стану буде 18 степени јер то је заиста температурни шок за организам, поготово прелазак из топлог у хладно и хладног у топло", напомиње доктор.

Помоћ на улици код топлотног удара и колапса

Др Чокановић је саветовао и шта треба да урадимо на улици док не дође екипа Хитне помоћи ако је у питању топлински удар.

"Најчешћи јавни позив, када је топло време у питању, односи се на колапсе, поготово наших старих суграђана који изађу у преподневним часовима слојевито и топло обучени, попију своју терапију за притисак, а не мере вредности крвног притиска, што је најчешће сада када их питамо на терену", наводи он.

Када се као грађани затекнемо у ситуацији када неко колабира, треба тог пацијента расхладити.

"Дати му мало течности да попије, не поливати га водом у некој већој количини да бисмо ми као лекари на терену знали шта се пацијенту десило и да му пружимо стручну помоћ. Уколико је у питању колапс, уколико је без свестии, подићи му ноге. У тој ситуацији, ако је низак притисак, пацијент ће се повратити у року од неколико секунди и то је нешто што ми можемо радити на лицу места", закључио је др Чокановић.

понедељак, 21. јул 2025.
31° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом