Читај ми!

Не јењава вирус афричке куге свиња у Црној Бари, сточари брину како да преживе

Вирус афричке куге свиња, празни оборе у Црној Бари код Богатића. Од прошле седмице, када је откривен први случај заразе, у том селу еутаназирано је готово 400 свиња.

До пре неколико дана, на имању породице Јуришић било је 77 свиња, а сада су сви обори празни. Болест се појавила код неколико грла, након чега су еутаназиране све свиње на газдинству.

"Почеле су да се љуљају, нису ходале стабилно. Дошло је до угинућа, ветеринар је дошао, и прогласили су кугу. Нису код нас све свиње биле затворене, имали смо и пуштених свиња, оне које су биле пуштене, оне су и биле заражене", каже Марина Јуришић из Црне Баре.

На другом крају села, празно је прасилиште код Луке Белинчевића. Производња од које је живео, угашена је у дану.

"Имао сам мини-фарму, 18 крмача и вепар. Приметио сам у среду да две крмаче нису хтеле да једу како треба. У четвртак сам приметио још две, у петак сам имао угинуће. Позвао сам ветеринара", каже Лука Белинчевић из Црне Баре. 

"Имао сам пет крмача и једног нераста, требале су крмаче ту да се прасе. Шта ћу сад, нема. Јесен, треба платити ђубриво, семе, од чега, како", пита се Братислав Станојчић. 

Уместо да зараде, сточари сада брину како ће преживети. Жаришта афричке куге у Црној Бари су све већа.

"До јуче је било шест, данас је већ потврђено три нова жаришта. Екипа за еутаназију, нешкодљиво уклањање и дезинфекцију треба да санира та жаришта. До јучерашњег дана, еутназирано је 212 грла свиња, данас ће бити еутаназирано још 155 грла. Ситуација је алармантана, зараза убрзава, тако да власници, одгајивачи треба да поведу рачуна о биосигурносним мерама", каже Слободан Вујиновић, епизоотиолог Ветеринарски специјалистички институт Шабац.

Упућени кажу да у Црној Бари има неколико хиљада свиња.

Средство за дезинфекцију товилишта, у центру је постављено чим је потврђен први случај афричке куге. Превентивне мере једини су начин да се спречи ширење вируса за који лека и вакцине нема.

среда, 16. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом