Читај ми!

Три деценије од светског подвига - како је Институт "Дедиње" упркос санкцијама постао лидер у трансплантацији органа

Благоју Јовановићу и Николи Вучићевићу први пут у Србији успешно су пресађени јетра и срце на Институту за кардиоваскуларне болести "Дедиње". Била је то вест дана пре тачно тридесет година. Тиме су наша медицина и земља, која је још била под санкцијама, оствариле светски вредан подвиг. Већина медицинског тима под вођством професора Милована Бојића поручује да се тешка времена не могу избећи, али највећи изазови могу се пребродити.

Никола Вучићевић је човек који је веровао у себе и у тим лекара, да му пре три деценије није било суђено да напусти овај свет. Веровали су и лекарски тимови под вођством професора Милована Бојића, који су победили не само медицинске изазове, већ и сујету неких колега. Тако је Србија закорачила у будућност која је данас на Институту "Дедиње" постала рутинска пракса.

"Желим да захвалим Институту 'Дедиње', посебно тиму лекара и медицинских сестара који су свакодневно бринули о мени“, изразио је своју захвалност пре три деценије након операције пацијент Никола Вучићевић.

Милован Бојић, директор Института за лечење кардиоваскуларних болести "Дедиње", присећао се пре три деценије како су његови пријатељи и познаници са иностраних конгреса били потпуно задивљени када су сазнали да су у Србији и Југославији успешно изведени тако сложени медицински захвати као што су пресађивање јетре и срца.

Били су у неверици да је овај подухват, који је сматран светски важним, уопште могућ у земљи која се тада налазила под санкцијама, а његов тим је успео да реализује овакве операције у Србији, први пут у историји.

Делић: Србија је, упркос санкцијама, успела тамо где други нису

Драган Делић, члан првог тима за трансплантацију јетре, присећа се да је у то време, када је Србија била под тешким санкцијама, успела да изведе нешто што није успело ни у другим земљама бивше Југославије. Како је истакао, у Љубљани је трансплантацију јетре извео један Француз, али она није била успешна.

"У том тренутку Србија која је била под немогућим условима, успела је да уради нешто, што ни Хрватска ни Словенија нису успеле у том тренутку", додаје Делић.

Перић: Историјски успех, 25 од 26 трансплантираних пацијената преживело захват

Многи стручњаци који су учествовали у пионирским захватима пренели су утиске.

Миодраг Перић, члан првог тима за трансплантацију срца, истиче да је најважнији податак из целе те приче то што је од 26 трансплантираних пацијената у том периоду, чак 25 напустило Институт, што чини невероватних 96 одсто. 

"Ниједан трансплантациони програм у свету не може да се похвали тако високим процентом успеха", указује Перић.

Бојић: Тимски ентузијазам који је променио српску медицину

Милован Бојић, директор Института за кардиоваскуларне болести "Дедиње“ захвалио је тадашњим пионирима трансплантације и истакао да ће се такав ентузијазам тешко поновити.

Истиче да је највише учио од свог најдражег тима. Сваког уторка, су, каже, ишли на предавања у амфитеатру, где је сваки члан тима обрађивао теме као што су патологија, морфологија и клиничка патологија јетре и срца. А сваког четвртка су изводили експерименте на свињама у Војно медицинској академији.

Развој трансплантационог програма и едукација младих стручњака

Министарство здравља се залаже да свима који имају могућност за трансплантацију органа ту шансу и оствари.

"Министарство здравља наставиће да пружа пуну подршку развоју трансплантационог програма кроз улагање у инфраструктуру едукацију кадра и унапређење законских оквира али и кроз ширу друштвену кампању важности донирања органа", наводи Ивана Карличић, државнa секретаркa Министарства здравља.

Клиника "Дедиње" која успешно трансплантира органе најављује и боље усавршавање младих стручњака. Нуде едукацију која се може стећи само праксом, а не из књига.

недеља, 13. јул 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом