Читај ми!

Руши се недовршени аква-парк у Блоку 44 – шта ће бити на атрактивној локацији

Након 20 година почело је рушење никада завршеног аква-парка у Блоку 44, о коме се много говорило. На том месту тренутно се налазе багери и радници. Екипа РТС-а се распитала шта ће се градити на тој парцели.

На градилишту у Блоку 44, екипа РТС-а затекла је један багер како руши зидове незавршеног аква-парка. Радници кажу да су радови захтевни, и то на површини од 16 хиљада квадратних метара.

"У питању је рушење, тежи облик посла, али постижемо да завршимо. Није то ништа тешко када познајеш посао. Имамо колеге који раде са нама – данас тренутно нису ту, али иначе су ту сваког дана. Радимо постепено, из делова, како наша струка налаже", рекао је Милош Златковић, оператер на грађевинским машинама.

Рушење до октробра

Изградња аква-парка започета је пре 20 година. Током тог периода, пројекат је имао више од 10 инвеститора, али су сви одустали. Тренутни власник за РТС је рекао да ће рушење недовршеног објекта бити завршено до октобра.

Град Београд је још 2019. године најавио да ће, у складу са законом, одузети земљиште од приватне фирме, расписати тендер за изградњу аква-парка и тиме решити вишегодишњи проблем запуштеног градилишта.

Три године касније, градски урбаниста Марко Стојчић навео је да постоји идеја да се на том месту изгради комплекс отворених и затворених базена, који би могао да постане дом Ватерполо савеза Србије, али да прво морају бити решени имовинско-правни односи.

Ипак, парцела је и даље у власништву приватне фирме, а шта ће се градити – још увек се не зна.

Две деценије чекања

Планира се изградња пословно-спортског објекта, преносе медији. На снимку који нам је послао власник види се да ће поред објекта бити више спортских терена. Иначе, током две деценије чекања на аква-парк у Блоку 44, инвеститори су као најчешћи разлог одустајања наводили неисплативост.

"Београд има аква-парк, који се зове Ада Циганлија. Суштински, има вероватно највећу речну Копакабану у овом делу Европе. Проблем је што људи могу бесплатно да дођу на Аду Циганлију и да уживају у разноврсним садржајима – од скијања, банџи-скока, катамарана, веслања, па до дасака за сурфовање", изјавио је економиста Ервин Пашановић. 

Да ли је решење аква-парк на периферији

Додаје, такође, да претпоставља да инвеститори не могу да пронађу начин да скупу инвестицију, каква је изградња аква-парка, учине исплативом поред постојећег природног аква-парка.

Према мишљењу стручњака, аква-паркове би требало градити на периферији, јер одлазак тамо треба да буде вид излета, а потребан је и велики број паркинг места, што је тешко обезбедити у центру града.

На територији Београда постоје два приватна аква-парка. Међутим, град још увек нема ни један забавни парк што би, према речима економиста, за инвеститоре било јефтиније и исплативије.

субота, 12. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом