Савршене имитације и стварна паника – вештачка интелигенција у служби превара, како их препознати
Вештачка интелигенција олакшала је свакодневицу, али је изнедрила и нове алате за готово савршене финансијске преваре. Стручњак за високотехнолошки криминал Саша Живановић каже да су мета углавном најстарији суграђани, али да су алати толико напредни да их је скоро немогуће препознати. Стефан Јанчић, стручњак за информационе технологије, истиче да емоције могу бити кључ за препознавање преваранта.
Наши старији суграђани били су мета нове врсте преваре, у којој су, помоћу вештачке интелигенције, опонашани гласови блиских чланова њихове породице. У овим случајевима, лажни позиви су тражили да им се хитно пошаље велика сума новца, јер су наводно у животној опасности.
Саша Живановић, гостујући у емисији Београдска хроника, изјавио је да су преваре постале много софистицираније и да је у овом случају реч о такозваним „дип фејк“ емоционалним преварама, које код жртве изазивају панику, кривицу и осећај хитности.
"Не морате да будете технолошки писмени, нити да имате скупу опрему да бисте извели овакву превару – чак ни у реалном времену", објашњава Живановић, наглашавајући да постоје алати који могу да прикажу и прави број вашег ближњег, као и да имитирају шапат, бес, љутњу или радост.
Контролно питање и лозинка
Живановић додаје да, уколико преваранти користе бесплатне алате, могуће је уочити одсуство шума у позадини, али да је најважније информисати грађане, посебно с обзиром на то да велики број старијих има ближње у иностранству.
"Ако добијете овакву врсту позива, важно је да не паничите, да не реагујете одмах, већ да поставите контролно питање – на пример: 'Која ти је била омиљена учитељица?' или 'Како се звао твој први кућни љубимац?' – нешто што није доступно на друштвеним мрежама. Такође, увек можете прекинути позив и директно контактирати блиску особу", саветује Живановић.
Стефан Јанчић упозорава да се вештачка интелигенција све теже може разликовати од стварног гласа, посебно код старијих особа које имају оштећен слух, па им могу промаћи нијансе у говору.
"Кључни моменти за препознавање су емоције и интонација, јер глас створен помоћу вештачке интелигенције често звучи равно. Пожељно је имати породичну лозинку или контролно питање које није дефинисано онлајн. Немојте објављивати превише детаља из приватног живота на интернету", поручује Јанчић.
Коментари