Читај ми!

Због суше опасност од пожара – грађани да избегавају паљење ватре на отвореном

У Србији јака суша. У последњих месец дана пала је тек четвртина уобичајене количине падавина, па су због временских услова могући пожари. Зато је потребно да грађани избегавају паљење ватре на отвореном, а ако примете пожар, о томе одмах обавесте надлежне службе.

После три дана даноноћног рада припадника сектора за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова, пожар на Лозничкој депонији је локализован. Ипак, то не значи да је опасност прошла – мала искра довољна је да пожар поново букне, кажу упућени.

"Апелујем на све грађане да нигде, ни у близини депонија, нити на било који други начин, пале било шта што може да угрози квалитет ваздуха, али и друге медијуме. Да не пале пољопривредници стрњику, то смо у претходних дана видели, то је законом кажњиво. Са једне стране, молим да будемо разумни и рационални у том делу, са друге стране, да будемо стрпљиви и да у координацији са овим што држава ради, издржимо транзитни период који ће у наредних неколико дана бити готов, како бисмо могли да изградимо капацитете инфраструктурне", каже министарка за заштиту животне средине Сара Павков.

Пре Лознице, гореле су и депоније у Крагујевцу и Ваљеву, али и Смедереву, у насељу Царина. Командант Ватрогасно-спасилачке бригаде Смедерево Милан Ристић каже да је у претходном периоду било 138 интервенција Ватрогасно-спасилачке бригаде Смедерево.

"Од тога је 116 пожара на отвореном простору. Од тих пожара, 17 је на депонијама и морам нагласити да су све то дивље депоније. Овакво време веома погодује пожарима на отвореном простору, што се види и по статистичким подацима", истиче Ристић.

Због високих температура и дугог периода без кише, дневно ватрогасци широм Србије приме на стотине позива.

Заменик команданта Ватрогасно-спасилачке бригаде Београд Бојан Јагодић навео је да су у току 24 сата имали 31 пожар.

"Само у јуну месецу смо имали 370 пожара, причам само за град Београд, то је за трећину више пожара него ранијих година. Било какво паљење траве, ђубрета, предвиђене су казне од 10.000 до 50.000 за физичка лица, а за правна лица иду од 300.000 до милион динара", закључује Јагодић.

И из Републичког хидрометеоролошког завода апелују – уколико се време проводи у шуми или у близини, треба избегавати паљење ватре. Уколико се, ипак, ватра пали, не сме да се остави без надзора. Пушење и неконтролисано бацање пикаваца, такође су потенцијални изазивачи пожара на отвореном. Чим грађани примете пожар о томе би требало да обавесте ватрогасце позивом на 193.

четвртак, 03. јул 2025.
30° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом