Читај ми!

Подршка Уницефа и Нелт групе школским клубовима - како применити савремене образовне алате у раду са ученицима

У оквиру пројекта "Подршка развоју вештина за 21. век", у Крагујевцу је одржан скуп који је окупио више од 50 наставника и директора из 30 основних школа из различитих делова Србије.

Циљ сусрета био је унапређивање школских клубова за учење кроз сагледавање међународне праксе, са посебним нагласком на СТЕМ приступ – интеграцију науке, технологије, инжењерства и математике у клубовима за учење. Наставници и директори су учествовали у интерактивним радионицама које је организовао Научни клуб у Крагујевцу, и из прве руке су видели како се савремени образовни алати и методе могу применити у раду са ученицима.

"У школским клубовима за учење се подстиче радозналост ученика, кроз њихово учешће, сарадњу и кроз истраживања СТЕМ приступ оснажује децу да размишљају критички, и кроз сарадњу решавају проблеме – вештине које су кључне за њихову будућност", изјавила је Тања Ранковић, руководитељка програма образовања у Уницефу. Додала је да "овакви скупови омогућавају наставницима да размене своја искуства, да се иницирају нове идеје, да се добије подршка да се те идеје спроведу у учионицама".

Догађај је допринео и дефинисању конкретних потреба у области лидерства и менаџмента на основу којих ће представници Нелт Групе поделити своја искуства из пословног света о стратешком вођењу, организационој култури и лидерству у сложеним системима – прилагођених образовном окружењу.

"С обзиром на актуелне пословне трендове, партнерство Уницефа и Нелт Групе усмерено је на подршку образовању и развоју вештина неопходних за 21. век. Кроз ову сарадњу омогућавамо школама приступ савременим знањима и алатима, како би ученици и наставници били спремни да одговоре на изазове савременог доба", рекла је Милица Јевић, сениор специјалисткиња за корпоративне комуникације Нелт Групе.

На скупу је потврђено да су овакве размене знања кључне за оснаживање школа да уведу у праксу иновативне моделе учења, усклађене са потребама данашњих ученика.

"Управо кроз ову размену, школе ће добити приступ знањима и алатима који долазе из пословног сектора – од лидерства и управљања тимовима до стратешког размишљања – што ће помоћи директорима и наставницима да унапреде своје компетенције, а ученицима да уче у подстицајнијем и иновативнијем окружењу", рекла је Светлана Коцић, директорка ОШ "8. Октобар" из Власотинца.

Пројекат "Подршка развоју вештина за 21. век" део је трогодишњег стратешког партнерства УНИЦЕФ-а и Нелт Групе у Србији, Босни и Херцеговини, Северној Македонији и Анголи. Активности ће се спроводити до краја 2026. године и обухватиће 15.000 ученика и 300 наставника. Клубови за учење, СТЕМ алати, дигитални ресурси, грантови, менторство и активности у области дигиталне безбедности само су део свеобухватне подршке коју школе добијају у оквиру ове иницијативе.

Пројекат се реализује уз подршку Уницефа, Нелт Групе и Министарства просвете, а у сарадњи са Центром за образовне политике, Центром за промоцију науке и Заводом за унапређивање образовања и васпитања.

понедељак, 19. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом