Читај ми!

Марковић: РЕМ има моћ, али га нико не слуша; Апостоловски: Проблем је што Србија увек тражи победника

Историчар Предраг Марковић сматра да Регулаторно тело за електронске медије (РЕМ) има велика овлашћења, али да га нико не слуша, као и да је спорно што је због тог тела блокиран РТС — медиј који је радио чак и за време НАТО агресије. Колумниста Политике Александар Апостоловски указује да је највећи проблем у Србији стална потреба да се нађе победник, што је, каже, посебно изражено у хаосу који је уследио након блокаде факултета.

Премијер Ђуро Мацут и ректор Владан Ђокић данас би требало да се састану и разговарају о проблемима у високом образовању, који су ескалирали након почетка студентских блокада. То отвара питање да ли постоји простор за дијалог и компромис са обе стране.

Гостујући у Јутарњем програму РТС-а, Предраг Марковић је истакао да је охрабрујуће што је заказан састанак премијера Мацута са ректором Ђокићем, као и то што је Скупштина разматрала један од студентских захтева у вези са РЕМ-ом. Ипак, каже да је тај захтев донекле необичан, јер већина грађана не зна ни ко су били чланови Савета тог тела у претходним сазивима.

"Проблем је што РЕМ на папиру има велика овлашћења — додељује фреквенције и именује чланове управних одбора јавних сервиса — али га нико не слуша. Некадашњи чланови Савета РРА, претходника РЕМ-а, ишли су на екскурзију са власником једне телевизије. То је као да студенти иду на излет са професором пред испит", рекао је Марковић.

Додаје да је због таквог тела сада доведен у питање рад јавног сервиса који је емитовао програм чак и током НАТО бомбардовања пре 26 година — упркос претњама, због којих је касније и био мета.

Апостоловски: Договор и књиге као излазна стратегија

Александар Апостоловски повлачи паралелу са спортом — ако један играч искочи из система, тим не може да функционише. Али проблем је, каже, што се у Србији увек тражи победник у "гунгули која је започела блокадом факултета".

"Суштина је да нема победника. Након вишемесечних блокада, сви смо на неки начин поражени. Као у плеј-офу НБА лиге — изгубићемо сви заједно утакмицу", истакао је Апостоловски, додајући да ће највећи пораз бити ако студенти изгубе академску годину.

Додаје да је "детињасто" то што се Универзитет данас посматра као политичка странка, а студенти у блокадама као кадровска комисија која одлучује о будућим министрима и посланицима.

На питање шта је могућа излазна стратегија, Апостоловски предлаже договор премијера и ректора са студентима — како би се, уколико је могуће, сачувала академска година. То би, по његовим речима, била победа целог друштва.

"Донео бих врсту lex specialisa по ком би сви студенти од прве до четврте године морали да прочитају четири књиге: Толстојев Рат и мир, Черчилове Мемоаре, Андрићеву Проклету авлију и Ћопићеве Магареће године. Ако студирају медицину, из Рата и мира ће сазнати много о хирургији у ратним условима и заразним болестима. То би био занимљив покушај", сматра колумениста.

Марковић: Избори морају свима да буду доступни

Марковић закључује да нико не може сам да добије утакмицу, што је и генијалност Николе Јокића — знање када треба шутирати, а када да дода. Каже да је дијалог Мацута и Ђокића добар корак напред.

"С друге стране, чујемо да пленуми не желе да опозиција учествује на изборима, већ да они одређују ко сме да учествује. Зашто би неко имао монопол на политичко деловање. Избори морају бити доступни свакоме, чак и некој руској странци. Најбизарније је што та странка добија више гласова него што у Србији има пријављених Руса", закључује Марковић.

среда, 30. април 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом