Девети дан незаконите блокаде јавног сервиса, програм се емитује уз велике напоре запослених
Новинари, сниматељи, уредници и реализатори већ девети дан уз велике напоре реализују и емитују информативне, културне и друге телевизијске програме, упркос незаконитој блокади зграде, студија, емисионе и друге технике и прогона новинара и сниматеља на терену.
Блокада зграда Радио-телевизије Србије ушла је у девети дан, а како је најављено, трајаће све док се не распише нови конкурс за чланове Савета Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ), или док се не "угаси РТС".
Студенти и грађани и данас бесправно блокирају улазе у објекте Радио-телевизије Србије у Таковској и Абердаревој улици, као и студија на Кошутњаку онемогућавајући запослене да дођу на радна места.
Kод споменика "Зашто" у Ташмајданском парку ноћас у 2.06 одржан је помен радницима РТС-а погинулим пре 26 година, када је НАТО бомбардовао зграду РТС и убио 16 запослених у јавном сервис.
Братина: Блокада РТС-а неприхватљива
Министар информисања и телекомуникација Борис Братина изјавио је да је блокада РТС неприхватљива и да нико не може да оправда да се новинарима забрањује рад уз оцену да је реч о политичком захтеву студената у блокади који су, како каже, још једном показали да имају политичке циљеве.
Братина је у интервјуу за Танјуг рекао да блокада РТС, која траје од прошлог понедељка, представља "траћење" можда највећег медијског ресурса у земљи и поновио да очекује да надлежни органи, полиција и правосуђе, реагују поводом незаконите блокаде.
"Ово што се догађа је заиста неприхватљиво, новинарима забрањивати рад, не дозвољавати да се унесу храна, вода... То је нешто што заправо нико не може да оправда", рекао је Братина.
Према његовим речима, очигледно је по среди покушај одређених група споља, али и изнутра, да остваре своје политичке амбиције, уз оцену да је реч о политичком захтеву студената у блокади који су још једном показали да имају политичке циљеве.
Братина је рекао и да питање избора чланова Савета РЕМ-а, нема никакве везе са јавним медијским сервисом који је у противзаконитој блокади више од недељу дана због захтева студената у блокади да се распише нови конкурс за Савет РЕМ-а.
Блокада почела 14. априла, отежане околности рада
РТС због отежаних околности рада изазваних блокадом приморан је да прилагоди програмску шему, поднета је кривична пријава Првом основном јавном тужилаштву у Београду против Н. Н. лица и затражено реаговање међународних институција.
РТС се извинио верницима јер због блокаде није био у могућности да традиционално преноси ускршње литургије из Храма Светог Саве, као ни католичку мису из Катедрале Узнесења Блажене Девице Марије.
Председник Србије Александар Вучић најснажније је осудио насиље које, како је рекао, блокадери предузимају против новинара и уредника РТС-а и поручио да ће Србија имати снаге да заштити уставни поредак.
Министарство спољних послова Србије изразило је дубоку забринутост због вишедневне блокаде РТС-а, сматрајући да је то озбиљан напад на слободу медија и право на информисање, због чега позива међународне организације и институције да пруже подршку слободи медија у Србији и да осуде све облике притисака и блокаде.
Министри Ивица Дачић, Марко Ђурић и Ненад Вујић, после састанка са представницима земаља Квинте, поручили су да противзаконита блокада РТС-а представља директан напад на слободу медија, безбедност новинара и основне постулате правне државе, а такви поступци грубо крше не само домаће прописе већ и међународне конвенције.
Европска комесарка за проширење Марта Кос саопштила је да пажљиво прати ситуацију у Србији, укључујући блокаду РТС-а, и позива све да се уздрже од продубљивања тензија.
Студенти у блокади незаконито блокирају зграде јавног сервиса од 14. априла у 22 часа.
Коментари