Читај ми!

Случај објекта у Блоку 4 – шта кажу станари, а шта инвеститор

Када се купује стан, једна од првих ставки коју већина грађана узима у обзир је – локација. Битни су и изглед улаза, фасада зграде, стање лифта, па чак и какви су комшије. Ипак, искуства показују да би пре куповине требало проценити и – шта се налази или ће тек нићи испред зграде.

Поједини станари Блока 4 на Новом Београду већ неко време живе са спуштеним ролетнама, јер им је ново градилиште буквално тик уз прозоре.

"Угрожена је наша безбедност, смањена нам је вредност стана, а услови живота су катастрофални", каже станарка Данијела Николић.

Њена комшиница Марина Тричковић истиче да ће станари, уместо досадашњег погледа на зелену површину, са тераса убудуће гледати директно у зид новог објекта.

"Бићемо као зазидани. Уместо у зеленило, са терасе гледаћемо у зид", додаје Тричковићева.

Реч је о објекту који је, према пројекту архитекте Александра Кековића, требало да буде део стамбене зграде у Блоку 4. Градња је започета пре више од 20 година, али никада није завршена.

Пре пет година, парцелу је купио инвеститор Винко Илић, који тренутно гради објекат који ће се од пројектованог разликовати најпре у томе што ће имати подземну гаражу.

"Први пројекат је предвиђао објекат од 3.497 квадрата, а ја сам сада радио 3.482. Дакле, чак мање. Разлика је што имам подземну гаражу од 2.500 квадрата, па објекат има укупно око 6.000 квадрата“, каже Илић.

Планирано је да објекат има сутерен (гаражу са 70 места), приземље (пословни локали) и први спрат (фирма из ИТ сектора).

Шта станари сматрају незаконитим

Иако знају да инвеститор поседује грађевинску дозволу за градњу, станари тврде да је она незаконита и да се због близине објекта осећају небезбедно. Обраћали су се више пута грађевинској инспекцији, али, како кажу, до сада  – одговор нису добили.

Станарка Данијела Николић наглашава да они покушавају да на суду докажу да, према закону, између новог објекта који је у изградњи и постојеће зграде мора да постоји одређени размак, што овде није случај.

Како каже, већ су узидане две етаже, а њихова зграда је бушена и у њу ушрафљена арматура, те ће нова градња потпуно блокирати светло на првом и другом спрату.

Инвеститор о спорном пројекту у Блоку 4

Инвеститор Винко Илић објашњава да је првобитна удаљеност између старог објекта и новог, планираног градилишта износила 4,85 метара, али да је он померио објекат на шест метара да би се придржавао захтева станара.

Такође, истиче да је на основу молбе станара уклонио прозоре који су били усмерени према њиховим становима.

Станари тврде да им је инвеститор зазидао заједничке просторије, као и противпожарне излазе.

Винко Илић објашњава да је тренутни објекат, на којем он ради, већ изграђен и да на њему постоје противпожарна врата која су раније била небезбедна. Према његовим речима, станари су 25 година били изложени опасности.

"Станари су 25 година били небезбедни. У случају пожара, они би се нашли у ситуацији у којој би падали у рупу, у овај амбис", додаје Илић.

Према првом пројекту тик уз прозоре и терасе је требало да буде шеталиште. На молбу станара, инвеститор га ипак неће градити. Иако и даље поједини станари страхују да ће на овом крову једнога дана бити башта кафића, инвеститор тврди да ће служити једино за евакуацију.

Инвеститор Винко Илић објашњава да на спрату постоје једна противпожарна врата, која су обавезна ради безбедности. У случају пожара на спрату, отварају се троје додатних противпожарних врата, чиме се омогућава безбедан излаз за станаре са тог спрата.

"А аутоматски ће се отворити још једна врата. Људи ће моћи да изађу са спрата, али неће моћи да се попну на више спратове", објашњава Илић.

Пропуштена шансу да се спречи изградња анекса

Они који су куповали станове морали су знати да нису завршени сви радови на изградњи и да би зграда кад-тад могла добити припојен објекат, објашњава архитекта Слободан Малдини.

"Оно што су власници станова пропустили јесте да за тих тридесетак година, колико тамо живе, предупреде изградњу тог анекса и да евентуално затраже измену регулационог плана, плана детаљне регулације и да пренамене тај анекс у неки простор, играоницу за децу, обданиште дечје или терасу или неки зелени простор. То се није десило", указује Малдини.

Наглашава да у овом случају не можемо говорити о корупцији или злој намери.

"Једноставно можемо да говоримо о случају који се напросто десио, који се догодио, и говоримо о пројекту који је већ тако рађен од старта, али није реализован", наводи архитекта Слободан Малдини.

Слични примери у складу са пројектом могу се видети и у другим блоковима – 19а, 61, 62. Овај у блоку 4, требало би да буде завршен до јесени, каже инвеститор.

субота, 19. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом