Петосатни протест у Краљеву на позив просветних радника, студената и ђака
У Краљеву је пре 15 часова почело окупљање просветних радника, студената, ђака и грађана Краљева. Краљевачким просветарима придружиле су се колеге из Крагујевца, Ужица, Чачка, Пожеге, Ариља, Лучана, Чајетине, Горњег Милановца, Трстеника и Јагодине. После читања имена страдалих под надстрешницом у Новом Саду и одавања поште петнаестоминутном тишином, окупљени су кренули у протестну шетњу улицама Краљева.
Прво су блокирали раскрсницу код Ауто-мото друштва. Ту се окупљенима прво обратио студент Факултета за машинство и грађевинарство у Краљеву Немања Јовановић. На почетку се у име студената факултета оградио од јучерашњих инцидента пред зградом Градске управе у току седнице Скупштине Краљева.
Најавио је да ће студенти пешачити од Краљева до Ниша где је 1. марта заказан велики протест.
Не зато што је лако, већ зато што верујемо да је борба за достојанство сваког студента вредна сваког километра. Ово је борба да се чује глас свих нас, јер ми не тражим ништа осим онога што нам припада, поштовање, правду и будућност у којој ћемо можи да останемо и градимо своју земљу. Нека нас не успавају обећањима, нека нас не успавају празним речима. Ми знамо шта хоћемо и нећемо стати док то не добијемо“ рекао је Јовановић.
Затим се окупљенима обратила Матуранткиња краљевачке Гимназије Милица Павићевић. Рекла је да студентски захтеви нису испуњени, а посебно први који тражи да се објави потпуна истина о паду надстрешнице.
"Уместо истине добијамо шарене лажи, бескаматне кредите за станове. Наши професори повишене плате, бесплатан превоз, уџбенике и ко зна шта још. Све сем истине. Зато што их та истина боли. Након тих шарених лажа и лажних обећања, иде ред патетичне бриге за наше образовање и губитак времена и часова. Брига за то исто образовање које су они довели до апсурда својим лажним дипломама и докторатима", рекла је Павићевићева.
Професорка Српског језика и књижевности у Гимназији Краљево Марина Панић рекла је да су професори студенте и матуранте научили да "сваки камен земље Србије, претећ‘ Сунцу, дере кроз облак" и да "Коме закон лежи у топузу, трагови му смрде нечовјештвом".
"Ова деца овде добро су запамтили речи велико владике Рада који је рекао да је крв људска рана наопака, на нос вам је почела скакати. Ова деца знају да да се домовина брани лепотом и чашћу и знањем. Да се домовина брани животом и лепим васпитањем", изрецетовала је професорка Панић уз подршку многих окупљених.
Професорка Српског језика и књижевности у Првој основној школи краља Петар II Ужице Ивана Чукановић краљевчанима се представила као једна од 1422 наставника Златиборског округа који су у петој недељи тоталне обуставе рада.
"Борба нам је заједничка. То је борба за праведно друштво, за рад институција, за систем који неће заказати, за безбедност. То је борба за истину. Тај пламен борбе запалили су студенти, деца потекла из наших кућа, из нaших школских клуп. Наши ђаци! Показали су нам пут. Наше је само да их следимо. Зато пре свих протокола, коефицијената, колективних уговора, реформи програма тражимо да се испуне студентски захтеви", рекла је Чукановићева.
Окупљенима се на крају обратила и професорка математике у Техничкој школи Трстеник Нела Спасојевић. Против ње је, како се чуло, поведен први дисциплински поступак због обуставе наставе.
"Родитељи, просветни радници, директори, министарко просвете - да ли је могуће да смо супростављени деци? Да ли је могуће да ћемо због нашег страха, поштујући законе које министарка не поштује, да испратимо ове колоне нобеловаца у бели свет, а ми ушушкани у наше учионице са све мање ученика да останемо и школујемо батинаше који ломе вилице девојкама на улици? Родитељи, зар ћемо заиста дозволити да ови дивни људи одшетају крвавих стопала, а ми преко вибера да машемо унуцима које ћемо загрилити сваке пете године?" упитала је Нела Спасојевић.
Шетњу су наставили до раскрснице код мале пијаце у Краљеву коју су блокирали од 16:30 до 17:30. На тој раскрсници су професори Музичке школе "Стеван Мокрањац" из Краљева извели химну Србије, химну студентима и нумеру ЕКВ-а "Земља".
Последња је блокирана раскрсница код Главчићевог моста. Све време протеста температура је била око нуле, а на све три раскрснице окупљени су могли да се послуже храном и пићем. Ок 19:30 протест је завршен на Тргу српских ратника.
Опширније
Краће
Акција "Сретнимо се код Вука"
Саобраћај код Вуковог споменика је блокиран због протеста "Сретнимо се код Вука".
Становници Звездаре, Палилуле, Старог града, Врачара и Савског венца, који су са својих општина пошли на протест састали су се код Вуковог споменика
Нешто после 20 часова одржано је 15 минута тишине за 15 страдалих у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Fonet Marko Dragoslavić
Протест и тишина у Краљеву
Након читања имена страдалих у паду надстрешнице у Новом Саду студенти, просветари и окупљени грађани одали су пошту петнаестоминутном тишином. Протестна шетња ће трајати до 20 часова где ће се окупљени састати испред Општине града Краљева.
Опширније
Краће
Студенти напустили скуп: Ограђујемо се од странака, подршка радницима
Студенти у блокади објавили су на Инстаграму да се ограђују од деловања свих политичких странака, а да онима који трпе неправду пружају подршку искључиво као радницима.
Раније данас, на Тргу републике одржан је протест радника Градског саобраћајног предузећа, незадовољних стањем у тој фирми. Њима су се придружили студенти неколико београдских факултета у блокади.
Сви заједно су до Трга републике стигли шетњом организованом од погона ГСП-а на Дорћолу.
Након тога, радници ГСП-а, студенти и запослени у "Колубари" окупили су се испред седишта ЕПС-а како би подржали отпуштеног радника тог предузећа Драгослава Љубичића.
Међутим, студенти су скуп напустили, јер је Љубичић током говора споменио опозициону странку којој припада. Студенти су на помињање странке негодовали, звиждали, узвикивали "без политике".
Студенти из Зрењанина после 15-минутне тишине кренули пешке до Вршца
Студенти Техничког факултета "Михајло Пупин" из Зрењанина кренули су након петнаестоминутне тишине за жртве трагедије у Новом Саду у протестни марш до Вршца како би подржали своје колеге на скупу "Из Баната из ината".
Студенти ће првог дана шетње прећи 32,3 километара, а паузе ће правити у Лазареву и Сутјесци, у трајању до 45 минута и у зависности од могућности и времена, објављено је на Инстраграму.
У плану је да најкасније до 22 часа стигну до Сечња, где ће преспавати.
Другог дана планирају да препешаче 40,2 километра, а полазак из Сечња је у седам часова ујутру.
Они ће тог дана правити паузе у Боки, Конаку, Хајдучици и Великој Греди, у трајању од 15 до 45 минута,а планирани долазак у Пландиште је у 21:30 часова, где ће преспавати.
Трећи дан обухвата руту дугачку 20,2 километра, а полазак из Пландишта је у девет часова док ће даље следити пауза у Маргити до 45 минута, док је предвиђени долазак у Вршац 17 часова.
Опширније
Краће
У Косовској Митровици "15 минута тишине за 15 жртава"
Група студената и грађана северног дела Косовске Митровице окупила се пети пут по реду, на скупу под називом "15 минута тишине за 15 жртава", у знак сећања на погинуле у несрећи која се догодила падом надстрешнице железничке станице у Новом Саду.
Окупљање у центру Митровице почело је у 11.52 и трајало је 15 минута.
Окупљени су носили транспаренте са порукама: "Живимо и ходамо као по леденим полугама, не знамо када нас оне могу попустити. Правда мора бити исплатива", "Знам како је породицама страдалих у Новом Саду. Подршка студентима који се боре за одговорност", "Мајка која је остала без синова, познаје бол. Само правда може породици да донесе мало мира"...
Први скуп тишине за настрадале у Новом Саду, истовремено и подршке студентима у централној Србији, у Косовској Митровици организован је 24. јануара.
Опширније
Краће
На протесту просветних радника у Шапцу одата пошта страдалима
На позив Форума основних и средњих школа на територији града Шапца на једнодневу обуставу наставе и протест подршке студентима и њиховим захтевима, просветни радници су се окупили на раскрсници код градске библиотеке и музеја.
Заједно са студентима и матурантима одају пошту настрадалим у Новом Саду.
"Наша младост већ месецима тражи правду и могућност да своју срећу пронађе у својој земљи. Будимо сложни са десетинама хиљада наших колега који обуставом наставе пружају наду за праведнију будућност", обратила се на протесту професорка ОШ "Ната Јеличић" Славица Лукић.
Према подацима Форума, у обустави наставе је данас једна трећина просветних радника.
Основне школе у Шапцу раде, већина у режиму 30 минута часова. Обустава наставе данас у Основној школи у Мајуру.
Четири Средње школе Гимназија, Економска, Техничка и Школа примењених уметности су већ у блокади наставе, у преосталим –Пољопривредној, Хемијској, Медицинској мауранти су у блокади, а настава за ниже разреде углавном 30 минута.
У свакој школи, кажу у Форуму, одређен број просветних радника је у обустави.
РТС
Тања Димитрић Мијаиловић
Опширније
Краће
Технички факултети уз колеге са Правног блокирали раскрсницу код ЕТФ-а
На углу Булевара Краља Александра и Рузвелтове код ЕТФ-а организовано је 15 минута тишине у знак поштовања 15 жртава у Новом Саду.
РТС
Милица Милосављевић
Опширније
Краће
У Новом Саду 15-минутна тишина за настрадале у паду надстрешнице
И данас у Новом Саду акције "Застани Србијо", на више раскрсница, Тргу Слободе, испред школа.
Тачно у 11 и 52, и лекари и запослени у Клиничком центру Војводине, изашли испред ове здравствене установе у исто време, како би одали пошту за 15 настрадалих особа на Железничкој станици.
Опширније
Краће
Студентски протести и блокаде због пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, када је погинуло 15 људи, настављени су после протеста студената из целе земље под називом "Сретнимо се на Сретење" у Крагујевцу.
Студенти траже одговорност за трагедију у Новом Саду 1. новембра, када је 15 особа погинуло, а двоје људи тешко повређено.
Претходно, поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, студенти су 9. фебруара, седмочасовном блокадом београдског моста Газела, још једном позвали надлежне институције на одговорност.
Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици 1. и 2. фебруара организована је студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати.
Неколико дана пре, истим поводом студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.
У међувремену, студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа, ђаци и матуранти широм градова Србије настављају са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Захтеви студената у блокади су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија СНС-a у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тукли студенте палицама и песницама.
Студенткиња која је тада теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Својим потписима су подржали студентске захтеве одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије која је била у тродневном штрајку а потом и у једномесечном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада пружају подршку и пољопривредници, лекари, глумци, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије. Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, с једне и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва с друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора. Већи део колектива наставника школе, али и чланова синдиката Гимназије, као и родитељи ученика који их подржавају, захтевају смену директора.
Почетком фебруара студентске захтеве подржали су и пензионери.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Скупови подршке студентима који три месеца блокирају факултете и протестују захтевајући одговорност за погибију 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду одржавају се у региону, али и у српској дијаспори, у Европи, Америци и Канади, Аустралији. Недавно, одржани су и у Вашингтону, Чикагу, Бостону, Лос Анђелесу, Хјустону, Торонту, Ванкуверу, Сиднеју али и по европским градовима – Милану, Франкфурту, Бечу, Амстердаму, Лондону, Луксембургу, Љубљани.
Коментари