среда, 19.02.2025, 05:50 -> 06:21
Извор: РТС
Сертификовани први менаџери вештачке интелигенције у Србији, у којим областима су најтраженији
Највише шансе за запослење у Европи имају стручњаци за вештачку интелигенцију. Тренд прати и Србија. Највећи број огласа за посао је из области информационих технологија, иако су претходну годину обележила и отпуштања у тој индустрији. Ова година доноси и сертификате првој генерацији менаџера вештачке интелигенције.
Неке од нових послова, који ће како се очекује настати уз ВИ, радиће Миљан Радуновић и Миљан Боричић, који су међу првих 12 сертификованих менаџера вештачке интелигенције у Србији.
"Да сто АИ менаџера има било би мало. Што се тиче самих компанија доста тога је на нивоу теорије, сви пуно причају о ВИ, а мало је оних који умеју то да спроведу у дело. ВИ није само ствар технологије, примена у бизнису је ствар познавања бизниса, познавање пословних процеса, закона и на крају шта је то и који бенефит може да донесе компанији",рекао је Радуловић.
Миљан Боричић наводи пример где нам ВИ може помоћи.
"Неке варијанте које могу да се у било које предузеће имплементирају без проблема су неке базе знања где колектив може да добије врло брзе одговоре у комуникацији са четботом, то су примене где можемо олакшати људима у контакт центрима", наводи Боричић.
Милиони садашњих занимања ће нестати, у броју радних места то је готово 75 милиона. Кључна реч постаје – преквалификација.
Где се бележи пораст коришћења ВИ
Директор Центра за дигиталну трансформацију ПКС Предраг Николић истиче да су компаније све свесније да није питање избора дигиталне трансформације, већ да је то обавеза.
"Ми имамо неких 50 случајева кроз Центар за дигиталну трансформацију где имамо имплементирана решења ВИ. Најшешће су то туризам и трговина," каже Николић.
Примена вештачке интелигенције и утицај на тржиште рада била је и тема европских и светских лидера на прошлонедељном самиту у Паризу. Док се Европа залаже за правну регулативу и етичку примену, Сједињене Америчке Државе и Кина воде трку у развоју те технологије без правила игре.
Стефан Баџа, члан делегације Србије на самиту ВИ у Паризу, наводи да иако је постојао страх од ВИ, сви сада желе да је користе.
"Оно што можемо видети претходних неколико година да је био велики страх од ВИ, сада се већ види да неће она тако брзо бити примењена. Али сви истичу од САД до мањих земаља да желе да искористе ВИ као мотор развоја и раста продуктивности. Оно што је страх је да ће земље које су напредније повећати јаз у односу на мање развијене земље", рекао је Баџа.
Биће јаза и у зарадама - већ сада показује статистика - просечна зарада специјалисте за вештачку интелигенцију код нас је између 60.000 и 110.000 евра годишње.
Коментари