Мацура: Мање трагичних случајева породичног насиља, јер смо проговорили о томе
Прошле године је било 42 одсто мање убистава и насиља у породици у односу на 2012. годину. Министарка без портфеља Татјана Мацура, задужена за област родне равноправности, истиче да је разлог најмањег броја жртава у последњих 15 година то што се данас много више говори о насиљу у породици. Подсетила је да постоје институције које штите жртве и нагласила да је важно пријавити насиље.
Подаци Министарства унутрашњих послова показују да је прошле године 21 жена била жртва насиља у породици. То је најмањи број убијених жена у последњих 15 година.
Министарка без портфеља Татјана Мацура, задужена за област родне равноправности, спречавања насиља над женама и еконосмког и политичког оснаживања жена, каже да је основни разлог мањег броја трагичних случајева то што се о насиљу много више говори данас него што се говорило раније.
Подизање свести да се насиље пријави
Министарка истиче да не говори о сензационалном начину извештавања о насиљу већ о преданом раду који долази од институција система.
Министарство унутрашњих послова и кабинет министарке Мацуре воде активну кампању која има за циљ подизање свести о томе колико је важно да свако ко трпи насиље, али и они људи који имају непосредно сазнање да се насиље дешава то и пријаве.
"Само мој кабинет је две трећине свог буџета усмерио на промоцију рада институција", исткала је Мацура.
Додала је да су у претходној години подржали 81 организацију цивилног друштва која је имала своје активности на локалном нивоу.
"Тамо где ми нисмо стигли са националног нивоа, као пто је гостовања на националној фреквенцији или било које активности које кабинет на нивоу владе спроводи, ми смо подржали организације цивилног друштва које ће о овим темама разговарати са људима на локалу", навела је министарка.
Каже да се говорило и о теми породичног насиља, али и да је вршњачко насиље неизоставна тема.
Институције превенције насиља и заштите жртва
Сви треба да знају да постоје институције система које се баве превентивном заштитом жртава, истакла је министарка.
"Постоје системи сигурних кућа, негде је то организовано у оквиру организација цивилног друштва. Негде су то посебне установе на нивоу јединица локалне самоуправе, негде то функционише на нивоу центара за социјални рад", навела је минстарка.
Ако неко трпи непосредно насиље, посебно физичког типа, може да потражи помоћ тако што ће добити услугу која је неопходна за заштиту од стране институција нашег система, подсећа министарка.
"Од половине 2017. године у Србији је на снази закон о превенцији, односно спречавању насиља у породици. Тај закон има мере подршке које се односе на заштиту жртава насиља", истакла је за РТС.
Објашњава да то значи да, на пример, у тренутку пријаве насиље, одређене институције система доносе одлуку каква је удаљавање или прекид комуникације између жртве и насилника.
Наводи да је у 2023. години изречено 32.000 таквих мера подршке и оценила да је то охрабрујући податак.
"Управо нас можда сада гледа жена која је у току ноћи, рецимо, доживела насиље и мисли да не постоји начин на који ће бити заштићена", каже министарка Мацура.
Све су отворенији простори – људи се поверавају окружењу
Истакла је да су све отворенији простори у којима се говори о овој теми, а да су људи отворенији да се повере и непосредном окружењу да доживљавају насиље и да пријаве институцијама система.
Циљ је, како каже, да створимо друштво без насиља у ком ће се и они који доживљавају насиље охрабрити да га пријаве, али и ми који имамо непосредно сазнање.
"Колико пута у медијима само прочитамо након неког смртног исхода: 'па знате чули смо буку у стану'", пита министарака и наглашава да се пријаве такви случајеви. "Да подигнемо свест о томе да није терет само на жртви, него и на околини која мора да разуме да понекад жртва не осећа се сигурно, осећа стид, осећа страх..."
Коментари