уторак, 21.01.2025, 21:00 -> 00:13
Извор: РТС
Пожар у дому за старе у Барајеву – ко је одговоран
Помоћница министра за рад Слађана Марковић Стојановић објаснила је у емисији Око које је лиценце добио дом за старе у Барајеву и шта је у децембру приметила инспекција. В. д. начелника Сектора за ванредне ситуације Лука Чаушић каже да има индиција о постојању одређених неправилности и да ће тужилаштво према томе и да формира предмет и квалификује дело. Кривце за пожар, каже председник Удружења приватних установа социјалне заштите Радослав Миловановић, треба тражити у пружаоцима услуге, али и међу онима који су задужени за надзор, инспекцију, давање лиценци и дозволе за рад.
Због трагедије у Барајеву, када је у пожару у старачком дому погинуло осморо људи, у среду ће у земљи бити Дан жалости. Седморо повређених је стабилно и они су збринути на ВМА и у Ургентном центру. Ухапшене су три особе, власници Дома за старе, и њима је одређено задржавање до 48 сати. Постоје основи сумње да је пожар изазвао један од корисника тог дома, који је и сам настрадао, али истрага још траје.
Ресорни министар тврди да је дом имао неопходне дозволе. Они који прате рад тих установа кажу да изостају контроле. Да ли је трагедија могла да се избегне?
Помоћница министра за рад, запошљавање и социјална питања Слађана Марковић Стојановић рекла је емисији Око да ће истрага коју води Тужилаштво утврдити све околности тог случаја.
На питање да ли је трагедија могла да се спречи одговара: "Ја директно не могу да одговорим још увек на то питање и мислим да ће истрага то показати. Ви сте у уводу већ казали да је троје људи ухапшено, вероватно постоји индиција да је било пропуста у њиховом раду. Такође, у уводу сте говорили о томе да оно што знамо је да се сумња да је корисник подметнуо пожар. У сваком случају предмет је у тужилаштву и претпостављам да ћу се процесуирати и да ћемо одговор на ово питање знати врло брзо".
Марковић Стојановић је навела да је дом за одрасла и стара лица ''Ивановић'' имао лиценцу издату 2021. године која важи до 2027. године, а да је пре тога имао тзв. граничну лиценцу која је важила до 2019. године.
Навела је да је инспекција социјалне заштите 4. децембра 2024. спровела ванредни инспекцијски надзор у том дому и да су примећене мање неправилности које се односе на досијее корисника и документацију о запосленима, као и да су добили налог за отклањање неправилности у смислу вођења досијеа корисника и запослених, односно имали су обавезу да доставе њихове уговоре о раду.
Стојановић Марковић је навела да је у прошлој години извршено 188 инспекцијских редовних и ванредних надзора и додала да је проблем недовољан број инспектора, али да ће их у будућности бити више.
Чаушић: Пожар био у разбукталој фази, срећа да нема више жртава
В. д. начелника Сектора за ванредне ситуације Лука Чаушић наводи да је Командно-оперативни центар ватрогасно-спасилачке бригаде Београд у 03.32 добио дојаву да је избио пожар у Улици Надежде Петровић, у дому за смештај старих лица и да су на лице места одмах упућене јединице из Барајева, Лазаревца, Железника, Вождовца, Звездаре.
Додаје да су припадници Сектора за ванредне ситуације стигли на лице места 13 минута након пријаве пожара, али он је, већ био у разбукталој фази.
"Пожар је био у распламсаној фази. У документацији је стајало да је објекат квадратуре око 500 квадратних метара, међутим има индиција да се радило и на неком проширењу, а то ће наравно истрага све да покаже. У једном моменту се урушило 150 квадрата крова", рекао је Чаушић.
Рекао је да је прилаз дому за стара лица "Ивановић", у ком је јуче избио пожар, специфичан, јер се ради о неасфалтираном и уском путу, а поред тога временски услови - поледица и хладноћа су отежавали посао ватрогасно-спасилачким јединицама.
Како каже, старачки дом се налази далеко од прометних саобраћајница, али су ватрогасне екипе стигле брзо, одмах су започеле гашење и евакуисале 13 корисника дома из ватре, а седморо повређених предали екипама Хитне помоћи.
"Приступ дому је лош, ради се о уском неасвалтираном путу, поред тога била је поледица али брзом реакцијом припадника сектора за ванредне ситуације 13 људи је директно спасено, изнесено из објекта у ком је избио пожар, четири лица су пре доласка евакуисана, седам људи је преузела служба Хитне помоћи", каже Чаушић.
Изразио је саучешће породицама настрадалих и истакао да је јучерашња несрећа велика трагедија.
"Ово је велика трагедија, али је могла да буде и много већа", поручио је Чаушић.
Ко је одговоран за пожар
Одговарајући на питање ко је одговоран за пожар у дому у Барајеву, каже да акценат треба да буде на свест онога ко пружа услуге чувања и неговања старијих особа.
"Када се расветле све чињенице, а има индиција да има одређених неправилности, онда ће поступајуће тужилаштво према томе и да формира предмет и квалификује дело и да води поступак", каже Чаушић.
Указао је да је овај дом 2013. године добио сагласност за техничку документацију, односно за пројекат заштите од пожара.
Према његовим речима, комисија коју формира инвеститор излази на терен и упоређује фактичко стање на терену са пројектом.
"Сектор за ванредне ситуације је 2018. године је изашао у инспекцијски предмет и тада је учио да фактичко стање на терену не одговара ономе што је приказано у техничкој документацији. Наш инспектор је одбио то да призна и наложио је низ мера, а 2019. године је на основу тог поступка из 2018. године покренут прекршајни поступак", рекао је Чаушић.
Три категорије са високим ризиком
Додао је да постоје три категорије објеката са високим ризиком од настанка пожара и да у прву категорију спада рафинерије, а у другу спадају домови за стара лица.
Указао је да у таквим објектима уређаји и системи за гашење пожара морају да буду исправни, да морају да имају целодневно дежурство и да имају контроле на сваких шест месеци.
Истакао је да се у Србији спроводе редовне ванредне инспекцијске контроле домова за чување и негу старих лица.
Миловановић: Потребан већи број стручног особља
Како медији преносе, пожар је био у толикој фази да је немогуће да га неко није раније приметио, што имплицира да можда није било довољно особља у самом дому.
Радослав Миловановић, председник Удружења приватних установа социјалне заштите, каже да је потребан одређени број стручног особља, посебно током ноћног дежурства у домовима за старе.
"Колико сам незванично сазнао у дому је у ноћи избијања био присутан само један члан особља", каже Миловановић.
Кривце за пожар у старачком дому у београдском насељу Барајево, каже, треба тражити у пружаоцима те услуге, али и међу онима који су задужени за надзор, инспекцију, давање лиценци и дозволе за рад.
"Важна је едукација, важна је прича, важна је отвореност, искреност. Морамо сви да слушамо струку, морамо више да сарађујемо, да причамо, да се чује и теорија и пракса, и да увек будемо расположиви да некако организујемо људима који пружају услуге нека нова сазнања, информације па и неке контроле. Не треба се плашити инспекција, и инспекција не треба да утерује ником страх", каже Миловановић.
Целу емисију "Око" можете погледати у видеу на почетку текста.
Коментари