Читај ми!

Гранична полиција открива нове методе кријумчарења дроге и људи

Гранична полиција је током прошле године запленила 350 килограма наркотика, око 10.000 боксова цигарета, 80 тона нафте, 16 килограма злата. Спречили су и нелегалан пренос новца у износу од 2,5 милиона евра. У борби против илегалних миграната, кажу, да су појачаним акцијама значајно смањили број покушаја незаконитих прелазака граница.

Трговина дрогом, оружјем и људима – најуноснији су нелегални послови. Доносе огромне профите, али и ризик, па починиоци, да заварају траг, често мењају начине кријумчарења.

"Фалсификовањем пратеће документације, док се одређена роба кријумчари сакривањем како у возилима, тако и у пртљагу, или у другим специјално изграђеним бункерима, посебно у путничким и теретним возилима", наводи Зоран Џеновљановић из Управе граничне полиције.

Искуство је научило граничну полицију да кријумчарену робу траже на најневероватнијим местима. Ланце илегалне трговине откривају и пре границе.

"Посебно код кријумчарења опојних дрога, где се дроге разблажују у води и другим течностима и онда користе, мада ми већ имамо сазнања о томе, пратимо и увек откривамо та кривична дела", каже Џеновљановић.

За пребацивање од Турске до Србије 3.500 евра

Србија је већ годинама на мигрантској рути. Многи су ту видели прилику да зараде. Сарадња са полицијама суседних земаља даје резултате. Појачаним акцијама на северу земље смањен је број покушаја нелегалног преласка границе.

"У том нашем појачаном раду учествују и граничне службе Мађарске и Аустрије, док на граници према Бугарској и Мађарској имамо и ангажовање колега из Фронтекса. Поднето је укупно 327 кривичних пријава којима је обухваћено 460 лица, што је значајан број", указује Зоран Џеновљановић из Управе граничне полиције.

Радош Ђуровић, извршни директор Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила указује да кријумчари сада људе не скупљају око кампова и дуж граничног појаса, где су они уочљиви и полицији и јавности, већ из урбаних центара, где људе кришом смештају у штекове или неке изнајмљене станове.

"Они их одводе у једној акцији до границе и онда у истом тренутку, неколико сати, покушавају да их преко границе и превезу",  додаје Ђуровић.

А то кошта – од Турске до Србије најмање 3.500 евра по особи. Да се из Србије кроз Мађарску пребаце до Аустрије и Немачке, од 1.500 до 2.500 евра. А многи су због небезбедности платили животом.

субота, 18. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове