Читај ми!

Гораждевац, све тежа борба за опстанак српске енклаве на КиМ

Блокаде и упади у институције, као и затварање привремених органа, обележили су прошлу годину Срба на КиМ. Све је почело у фебруару у Метохији, када су затворени привремени органи у Пећи, Клини и Истоку. У Гораждевцу је до фебруара функционисао орган општине Пећ. Како сада живе Срби у том крају?

На седам километара од Пећи, где Срба више нема, смештена је српска енклава Гораждевац. У овом метохијском селу живи око 500 људи, а готово половина су млади.

Без поште и привременог органа општине Пећ, које је Приштина затворила прошле године, преосталом становништву је све теже. Да би подигли новац, узели потврду или оверили документа, морају до централне Србије.

Принуђени да се селе

Младен Стевановић из Гораждевца истиче да им је Митровица била један од првих градова где су могли да купују, подигну новац или узму лек, да се прегледају.

"Сад нам је то двоструко теже. У оба правца, то је око 300 километара", наводи Стевановић.

Иако има младих који би волели да остану упркос тешким условима, често су због посла или школовања принуђени да се селе већ од средње школе.

Тим путем кренуле су и три Младенове ћерке. Најстарија је студент медицине у Северној Митровици.

"Разликује се зато што имамо доста могућности. Мало је већа слобода јер имамо где да изађемо и прошетамо, а имамо и доста друштва", каже Андреа Стевановић из Гораждевца.

Ова породица живи и школује децу од једне плате и пољопривреде. Уз мало стоке и башту, додатни извор прихода су јагоде које, кажу, због квалитета лако продају.

Без наставника 

Рођена Крагујевчанка навикла се на живот у Метохији са четворо деце, која помажу у свим пословима на имању.

"Није лако, али кад их чуваш, иду даље. Кад деца лепо уче и слушају, онда сва мука и тежина нису тако велике", прича Светлана Стевановић из Гораждевца.

Слушали смо најмлађег Бранислава који сам вежба хармонику јер наставника у Гораждевцу и околини више нема.

"Имам 11 другара, а у школи нам је прелепо", каже Бранислав Стевановић из Гораждевца.

Стевановићи би волели да се прочује вест о деци из Гораждевца, коју би усрећио долазак наставника музике.

Опстанак Радио Гораждевца

У међувремену, становници овог и околних места слушају Радио Гораждевац, једини на српском језику у Метохији. Млада редакција са десетак запослених и дописницима из Ораховца и Митровице заслужна је за опстанак медија који постоји од 1999. године.

"Људима који овде живе, јако је битно да се информишу и чују шта се дешава у овом делу КиМ. Не постојимо само као радио, него и као продукција и портал где људи и млади преко мрежа могу да се информишу шта се дешава у њиховом крају", указује Милић Петровић из Радио Гораждевца.

Вест по којој је Гораждевац постао познат широј јавности је злочин из 2003. године, када су непознате особе пуцале на српску децу док су се купала на реци Бистрици. Убили су два дечака, а четворо деце тешко ранили.

петак, 10. јануар 2025.
14° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње