Читај ми!

Српски научници на усавршавању у Кини, прва група младих истраживача креће следеће године

Наставља се сарадња српских и кинеских научника. У Кини ће боравити 50 наших младих истраживача, а прва група на пут креће следеће године. Сарадња се наставља и кроз пет пројеката.

Млади истраживачи ће додатно знање и искуство стицати у Кини на научном усавршавање следеће године.

''Несумњиво ће ово бити не само размена знања већ и културног наслеђа између наша два пријатељска народа. И јако ми је драго да ћемо ми бити амбасадори Србије у свету науке у Кини", рекла је Александра Цветановић, са Технолошког факултета.

Младен Калајџић са Пољопривредног факултета у Новом Саду истиче да је то за њих велика ствар.

''С обзиром на то да је Кина једна од најразвијених земаља и у научном смислу, то је заиста велика ствар за нас, а такође прилика да ми представимо наше резултате'', додао је Кулунџић.

Очекују да ће и то допринети развијању научне сарадње две земље.

Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић наводи да је расписан конкурс за 50 научника, после састанка и званичне посете председника Си Ђинпинга и састанка са Александром Вучићем, где је договорено да Кина пружи подршку у усавршавању младих истраживача и у унапређењу научних активности.

''Ту ће имати прилику да уче, да стичу нова знања, такође да размењују нова знања. Наши научници имају јако добре идеје, имају велике експертизе, да уче о новим технологијама и да то знање донесу у Србију'', истакла је Беговићева.

Амбасадор Кине у Србији Ли Минг навео је да кинеска наука и технологија убрзано расту, али и да то желе да поделе са најближим пријатељима и научницима у целом свету.

''Наука и технологија не би требало да познају границе између различитих земаља, треба да радимо заједно како бисмо допринели миру, стабилности, економском развоју'', додао је Минг.

Паралелно с тим, спроводиће се и пет пројеката, између осталог у областима зелене енергије, биомедицине, пољопривреде и производње хране.

Директорка Института за нуклеарне науке "Винча" др Сања Врањеш Ђурић нада се напретку у области нуклеарне технологије на основу искуства стеченог у Кини.

"Са друге стране, колегама из Кине ћемо представити да наша знања из области производње радиофармацеутика, пошто смо ми једини центар у региону, 'Винча' производи и за Србију и за Српску, онда ћемо омогућити колегама из Кине да уђу у свет радиофармацеутика", закључила је Врањеш Ђурићева.

У наредне три године у Кину ће отићи 50 наших младих истраживача. Тамо ће боравити од 6 до 12 месеци.

четвртак, 26. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње