Читај ми!

Настављене студентске блокаде факултета и ректората, обустава наставе у појединим гимназијама

Студенти Правног и техничких факултета, ученици Правно-пословне школе, Треће, Дванаесте и Четрнаесте београдске гимназије блокирали су данас у 11:52 Булевар краља Александра у близини Вуковог споменика и петнаестоминутном тишином одали почаст погинулима у паду надстрешнице зграде Железничке станице у Новом Саду.

Део студената носио је транспаренте "Нема правде без правне", "Правни жели правду", "Колико крви до истине", "Млади ће спасити државу", "Сан је крвав" и друге. На зграду Електротехничког факултета окачене су црне мараме, а поједини возачи су трубили и излазили из аутомобила, придружујући се студентима.

Почаст страдалима одали 15-минутним ћутањем одали су и студенти Пољопривредног факултета у Земуну, блокирајући саобраћај у Улици Николаја Островског. За разлику од недеље, када је један возач колима улетео међу окупљене, данас није било инцидената нити провокација, јер је саобраћајна полиција блокирала улаз у ту улицу са обе стране – од Авијатичарског трга и Улице 22. октобра.

Погинулима су одали почаст и студенти Правног, Економског и Медицинског факултета у Нишу, петнаестоминутном ћутњом.

Блокадама и обустави настава придружују се матуранти појединих гимназија, укључујући и блокаде новосадских гимназија "Јован Јовановић Змај" и "Лаза Костић". 

Настављене блокаде

Део студената широм Србије наставља са блокадама зграда факултета и ректората на 58 факултета пет државних универзитета, најмање једном приватном факултету и једној високој школи.

Студенти Факултета драмских уметности у Београду у блокади издали су саопштење 13. децембра које подржавају и остали студентски пленуми факултета Универзитета у Београду и Универзитета уметности у Београду. У саопштењу се наводи да њихови захтеви нису испуњени, као и да и даље чекају да се приведу правди они који, како наводе, чине кривична дела, што се, сматрају, до сада није догодило. 

Председник Србије Александар Вучић замолио је студенте и професоре да се врате у учионице и амфитеатре, понављајући више пута да су "захтеви студената испуњени".

"Молим их да раде оно што је њихова одговорност и обавеза. Захтеве су имали, они су испуњени. Добили су што су желели и тражили. Молим их, и једне и друге, да не буду оруђе у рукама никада, било којих политичких чинилаца – и оних из бившег режима и било кога од нас – већ да се понашају у складу са оним што су сами говорили", рекао је Вучић. 

Слично мисли и премијер Србије Милош Вучевић, који је после састанка са делегацијом Студентске конференције универзитета Србије (СКОНУС) истакао да је Влада Србије испунила све захтеве дела студената који блокирају рад факултета, као и да је за владу "тема завршена".

"Са представницима СКОНУС-а смо разговарали о другим темама које произализе из блокада, попут тога како ће се завршити овај семестар и третирати децембарски рок, шта ће бити са школаринама, домовима, стипендијама, мензама. Део студената жели да изађе на испите и врати се настави, учењу", изјавио је Вучевић. 

Са друге стране, студенти у блокади сматрају да ниједан захтев није у потпуности испуњен, поручујући да "неће стати све до испуњења свих захтева". 

У четвртак, 12. децембра, велики број студената више факултета Београдског универзитета и Универзитета уметности у Београду, активисти и грађани, протестовали су код зграде РТС-а изражавајући незадовољство извештавањем Јавног сервиса о блокадама и протестима, као и начину на који су пренесени њихови захтеви.

Сви факултети Универзитета у Београду у блокади

Пошто су 13. децембра Управа и Наставно-научно веће Техничког факултета у Бору саопштили да су једногласно подржали све захтеве студената у вези са блокадама наставе од 11. децембра, у званичним блокадама су сви факултети Универзитета у Београду.

Универзитет у Београду навео је да снажно подржава студенте у иницијалним захтевима које износе као самосвесни и академски грађани, истичући "спремност студената да реагују на догађаје од јавног и друштвеног значаја".

Део студената блокира Архитектонски факултет, Биолошки факултет, Економски факултет, Електротехнички факултет, Факултет за специјалну едукацију и рехабилитацију, Факултет спорта и физичког васпитања, Факултет безбедности, Факултет организационих наука, Факултет политичких наука, Факултет за физичку хемију.

У блокади су и Фармацеутски факултет, Филолошки факултет, Филозофски факултет, Физички факултет, Географски факултет, Грађевински факултет, Хемијски факултет, Машински факултет, Математички факултет, Медицински факултет.

Такође, блокаде је подржао и део студената Православно-богославског факултета, Пољопривредног факултета, Правног факултета, Рударско-геолошког факултета, Саобраћајног факултета, Стоматолошког факултета, Шумарског факултета, Технолошко-металуршког факултета, Учитељског факултета и Факултета ветеринарске медицине.

Блокадама се придружио и део студената приватног Факултета савремених уметности.

Од среде, 11. децембра, у блокади су и сви факултети из састава Универзитета уметности и Интердисциплинарне студије Ректората. То су Факултет ликовних уметности, Факултет музичких уметности, Факултет примењених уметности и Факултет драмских уметности.

Универзитет уметности је саопштио да бескомпромисно стоји иза студената, подсетивши да је изражавање критичког става према дешавањима у друштву загарантовано право сваког грађанина. 

Блокаде и у Новом Саду, Нишу, Крагујевцу

Студенти су 12. децембра блокирали и Факултет спорта и физичког васпитања у Новом Саду, чиме је блокиран и последњи државни факултет у овом граду, као и зграда Ректората. Наставе нема на Филозофском факултету, Пољопривредном факултету, Правном факултету, Технолошком факултету, Факултету техничких наука, Природно-математичком факултету, Медицинском факултету и Академији уметности. Блокаде трају и на Економском факултету у Суботици, као и Педагошком факултету у Сомбору, који су такође део Универзитета у Новом Саду.

Новосадски средњошколци, окупљени око, како кажу, неформалне групе "Сома", протестовали су 15. децембра на Тргу слободе, захтевајући од актуелне власти одговорност за 15 погинулих у паду надстрешнице на Железничкој станици у том граду, али су се окупили, како наводе, и у знак подршке студентима "у бунту против власти".

Студенти Правног и Економског факултета у Нишу на пленумима су одлучили да ступају у блокаду. Студенти Медицинског факултета о томе одлучују вечерас. На Универзитету у Нишу од 14 факултета, 11 их је у блокади. Поред Правног и Економског, у блокади су и Филозофски факултет, Факултет уметности, Природно-математички факултет, Електронски факултет, Факлутет заштите на раду, Факултет спорта и физичког васпитања, Машински факултет и Грађевинско-архитектноски факлутет, као и Педагошки факултет у Врању, који припада Нишком универзитету.

На Универзитету у Крагујевцу део студената Филолошко-уметничког факултета блокира Ректорат још од петка, 6. децембра. Од 9. децембра у блокади је и Факултет инжењерских наука, а од 11. децембра  и Природно-математички факултет. Студенте сва три факултета су подржали њихови професори и декански колегијуми.

Деканаски колегијум Економског факултета у Крагујевцу је 11. децембра подржао захтеве својих студената да се расветле све чињенице у вези са трагичним догађајем на железничкој станици у Новом Саду. Економски факултет је у блокади од 13. децембра, када су и студенти Правног факултета одржали студентски пленум на којем није постигнут договор о блокади факултета и обустави наставе.

Студентске блокаде факултета почеле су 22. новмебра. Први су у блокаду ушли академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду, 22. новембра, пошто их је током акције "15 минута за 15 жртава" напала група мушкараца. Студенти тврде да поједини од њих раде у државним и градским предузећима.

понедељак, 16. децембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње