Људска права на испиту; Жигманов: Најугроженији су они који су најслабији и невидљиви у друштву
Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов рекао је за РТС да се најдрастичнији пример кршења људских права односи на људе који живе изван система, без личних докумената, који нису евидентирани у матичним књигама рођених.
У Србији и свету обележава се Међународни дан људских права. Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог обележиће Међународни дан људских права под слоганом "Слободни и једнаки у достојанственој Србији".
Министар Томислав Жигманов навео је, гостујући у Дневнику РТС-а, да је генерални секретар УН недавно рекао, у сусрет 10. децембру, да су људска права у свету данас нападнута.
То је аргументовао чињеницом да постоји већи број ратних сукоба, да су милиони људи "закинути" када је у питању доступност социјалне заштите, здравственог система, квалитетног образовања, затим ту је и питање глади као и доступнст пијаће воде.
"Миграције су изазвале и проблеме за државе које су примиле мигранте. Имамо атипичну ситуацију где питање људских права поново долази у фокус“, напомиње Жигманов.
Према његовим речима, двоструки аршини су нам познати из новије и старије историје, познати су различити начини поступања у истим ситуацијама у различитим деловима света.
"Када су у питању људска права у одређеним земљама, интерес међународне заједнице је далеко већи, спремни су да пружају подршку онима који су угрожењни, а у случају неалбанског становништва на КиМ, пре свега, угрожавање српског народа, показују високо нереаговање када је у питању угрожавање њихових права“, навео је Жигманов.
Ко је најугроженији
Министар Жигманов каже да су најугроженији у Србији они који су најслабији и невидљиви унутар друштва, то су маргинализоване групе.
Објашњава да када су у питању етничке заједнице, то су припадници ромске заједнице. Када је у питању доб, то су старији - старије женске особе ромске националности у руралном подручју, тако да тај друштвени слој може имати веће изазове у остваривању људских права.
Ту су и они који живе поред нас, бескућници, који имају изазове када је у питању ментално здравље, када је у питању одрастање, инклузија, подвукао је Жигманов и додао да су ту и они који су у статусу жртве.
Најдрастични пример
Министарство за људска и мањинска права је организовало 24 друштвена дијалога.
Најдрастичнији пример рушења људских права, по министру Жигманову, односи се на људе који живе изван система, без личних докумената, који нису евидентирани у матичним књигама рођених.
Додаје да је до јуче било више од 5.000 таквих случајева, али је сада тај број је смањен на неколико стотина.
Коментари