Стан на дан под лупом – сви ће морати да пријаве и региструју госте у свом смештају
Прошле године је у Београду било 20 одсто више туриста него 2022. У међувремену, Влада Србије је одлучила да реши проблем нерегистрованог смештаја, па ће, како наводи Георги Генов, директор Пословног удружења хотелско-угоститељске привреде Србије – ХОРЕС, свако морати да пријави госте, што се посебно односи на стан на дан.
Директор Пословног удружења хотелско-угоститељске привреде Србије ХОРЕС Георги Генов каже да закон одавно регулише ко све може да се бави смештајем туриста и да су то хотели, гарни хотели, пансиони, са једне стране, и у склопу приватног смештаја – апартмани, приватне собе и куће.
"Прву групу категорише Министарство туризма и омладине, а другу локална самоуправа. Али сада свако мора да региструје свој објекат", каже Генов.
Наглашава да се у Београду повећава број туриста, а да је категорисано тек између 8.000 и 10.000 смештајних јединица.
"Људи су ту видели шансу да зараде, јер порез, односно такса, није велика, лако се плаћа, а контрола је слаба, што је крајње некоректно према категоризованим смештајним капацитетима", сматра Генов.
Договор са Владом Србије је да се сви чекирају на Booking.com платформи, као својеврсној врсти резервационог система, а ко не буде регистрован, како тврди Генов, више неће моћи да се оглашава на том сајту.
"Ово се односи и на такозване станове на дан. Сви ће морати да пријаве и региструју госте. Приход који се остварује је добар и нема разлога да не плаћају порезе држави. То је некоректно", сматра саговорник.
Генов истиче да је важно да се види и колико има туриста, како би туристичка удружења и хотелијери могли да промовишу земљу и развијају инфраструктуру.
"Не ради се овде само у Београду, већ о читавој земљи. Све је више туриста који хоће да открију Србију као туристичку дестинацију. Наравно, у Београду ће бити највише нових хотела, па чак и оних са пет звездица. Такво је тржиште", сумира Георги Генову у гостовању у Београдској хроници и наглашава да ће хотелијери имати много посла у наредном периоду за око четири милиона туриста који се очекују због пројекта "Експо 2027".
Кратак београдски хотелски водич
У Београду има највише хотела са четири звездице, чак 72, док је пет оних који имају по пет звездица.
Да би хотел могао да има пет звездица, потребно је да буде на доброј локацији, да има комфорне апартмане, најмодерније ресторанске и конференцијске капацитете, спа центар и љубазно особље.
У туристичкој организацији Београда кажу да главни град има хотеле који су стекли репутацију по јединственом концепту, дизајну и укусу.
Почетком месеца отворен је хотел у Кули Београда. Има 119 апартмана, а стандарди су, наводи се, светски – услуге бармена, отварање боце шампањца са мачем и поноћне вечере. Цена ноћења у овом хотелу је од 450 до 2.500 евра.
Ускоро се отвара и "Бристол", хотел са деценијама дугом традицијом, грађен од 1910. до 1912. године. Требало би да гостима на располагању буду 143 луксузно опремљене собе на четири нивоа и рестораном на крову.
Коментари