Генерација "З" на тржишту рада – много очекују, не оклевају да мењају посао, више од половине разматра одлазак из Србије
Три четвртине припадника генерације "З" сматра да прелазак из школе на тржиште рада веома стресним, очекују да им почетна плата на првом послу буде бар 90.000 динара, а не оклевају да промене послодавца ако нису задовољни – показало је истраживање које је спровео Инфостудов сајт "Стартуј". Чак 57 одсто испитаника спремно је да размотри одлазак из Србије. Да ли су они нова снага која тера послодавце да се мењају и постану бољи?
Генерација "З" обухвата младе рођене од средине деведесетих година прошлог века па до почетка друге деценије 21. века. Управо они полако преузимају тржиште рада и то је је повод да се анализира њихов пут од образовања до запослења.
Истраживање које је спровео Инфостудов сајт "Стартуј" обухватило је 1.805 младих у Србији и показало да три четвртине њих сматра прелазак из школе на тржиште рада веома стресним.
Као главне разлоге наводе неодлучност приликом избора занимања, недостатак организационих вештина и сумњу у исправност избора студија. "То је једначина са три непознате", изјавила је Татјана Видаковић из Инфостуда.
Према овом истраживању, млади очекују да им почетна плата буде око 90.000 динара, док за неколико година рада очекују зараде од око 172.000 динара, што је знатно изнад републичког просека.
Реалност другачија од очекивања
Међутим, реалност је другачија, јер просечна плата дипломаца износи око 72.000 динара.
"Они највероватније гледају републички просек и очекују да ће почетно пристати на мање зараде, али њихова очекивања су ипак изнад онога што тренутно остварују у реалности", напомиње Татјана Видаковић из Инфостуда.
Млади такође имају специфичне критеријуме при избору првог посла.
Поред адекватне финансијске компензације, важни су им добри међуљудски односи, баланс између приватног живота и посла, као и бенефити у складу са учинком.
Значајно им је да су компаније друштвено одговорне и да слика коју шаљу у јавност одговара стварном стању унутар фирме.
Иако од система очекују да их припреми за тржиште рада, око две трећине испитаника сматра да образовне установе то не чине на адекватан начин.
Без довољно прилика за напредовање
Очекивања су да се након завршетка школовања брзо запосле, али често сматрају да то није случај и да немају довољно прилика за напредовање. Такође, већина наводи да финансијска надокнада није у складу са њиховим очекивањима.
Значајан податак је да би 57 одсто испитаника размотрило одлазак из земље, а као главне разлоге наводе квалитет живота, бољу зараду и могућност напредовања.
"За њих је квалитет живота уређен систем, могућности за напредовање и финансијска стабилност", истакла је Видаковићева.
Половина испитаника би променила послодавца ако услови рада не одговарају њиховим вредностима.
Савет: Истражите компаније пре него што се запослите
Глобална истраживања о генерацији "З" потврђују сличне трендове. Млади широм света показују да су им важни стабилност посла и могућност за напредовање, али исто тако не оклевају да промене послодавца ако се услови рада не подударају са њиховим очекивањима.
Татјана Видаковић саветује младе да буду добро информисани, да прођу кроз професионалну оријентацију и пажљиво истраже компаније пре него што се запосле.
"Важно је да знају где се налазе на тржишту рада и да балансирају своје жеље са реалношћу. Они су нова снага која тера послодавце да се мењају и постану бољи", закључила је Видаковићева.
Коментари