Ђукић Дејановић о страним факултетима у Србији - ко може да дође, ко ће финансирати а ко предавати

Бура у јавности због предложених измена Закона о високом образовању, који између осталог предвиђа отварање страних факултета у Србији. Да ли је то дискриминација домаћих факултета или здрава конкуренција? Министаркa Славица Ђукић Дејановић каже да ће доношење овог закона унапредити могућност да високо образовање на највишем нивоу буде доступно већем броју наших људи.

Посланици Скупштине Србије јуче су на Одбору за образовање, усвојили измене Закона о високом образовању, који између осталог предвиђа отварање страних факултета у Србији. 

Министаркa просвете Славица Ђукић Дејановић рекла је за РТС да ће доношење овог закона унапредити могућност да високо образовање на највишем нивоу буде доступно већем броју наших људи.

"Ово је у широм смислу једна демографска мера, која ће понудити нашим највредним младим људима да своје мастер, докторске или основне студије обаве овде, онима који су планирали да се школују на иностраним универзитетима, а није их мали број", рекла је министрака просвете.

Навела је да, према студији која је рађена пре три године, више од 40 одсто оних који оду у иностранство, своја професионална постигнућа траже у земљама где су и завршили студије.

"Ако тежимо неким европским стандардима и конкуренцији, а ја бих рекла и већој могућности наших младих људи да уче у својој земљи, да њихове породице буду финансијски мање оптерећемне за станарине, за исхрану, на крају да будемо један од европских универзитетских центара где ће долазити и деца из читавог региона", рекла је Славица Ђукић Дејановић.

Демантовала је да ће се страни факултети финансирати из републичког буџета.

“Најбољи кандидати и на овим студијама евентуално могу бити стимулисани, као што су стимулисани и на нашем факултету, али ниједан једини динар неће из буџета Србије отићи страним универзитетима", објаснила је министарка.

Такође, како каже, могу бити стимулисани млади који студирају оне дисциплине које ми не имамо и које су дефицитарне.

За које факултете ће бити отворена врата

Истакла је да ће Министарство просвете правити споразуме о сарадњи са реномираним страним универзитетима.

"У високом образовању прилично је јасно који је то универзитет реномиран, који то професори имају изванредне референце, где наша деца иначе и одлазе да завршавају мастер, докторске или основне академијске студије", рекла је Славица Ђукић Дејановић.

"То су факултети где су школарине јако велике. Нема оних студента који ће за неки факултет који нема међународни реноме и који у научно-истраживачком, педагошком и издавачком раду није квалитетан, да ће се ту плаћати тако велике школарине и да ће похитати да упишу такве факултете", навела је миистарка.

Додаје да постоје одређене међународне листе које ће бити репер за опредељење који то факултети заиста требају у Србији. 

Ко ће предавати

На тим факултетима ће, каже, предавати искључиво професори тих универзитета, од пријемног испита до дипломског и дипломе и све ће бити у складу са акредитациионим програмом државе из које долазе.

"Добиће се међународна диплома, односно диплома тог факултета, а мора проћи НОК, дакле наше независно тело које ће дати сертификат и као што кад неко заврши у било којој држави, било које факултете, да би се признао код нас, мора да прође одређену процедуру. То ће се догодити и са оним студентима који добију ове дипломе", рекла је министрка Ђукић Дејановић.

уторак, 19. новембар 2024.
17° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње