Читај ми!

Старе котларнице у Београду одлазе у историју, пелет и гас уместо угља и лож-уља

Питање "Који је најјефтинији огрев" ускоро би могло да замени друго – који огрев најмање загађује ваздух. И у самом центру Београда још постоје званичне институције које користе лож-уље за грејање. Какав је план да се то промени како би ваздух био чистији?

Чиста прозирна водена пара из димњака земунске топлане, која је коначно спојена са новобеоградском топланом, па потпуно нова постројења, служе за догревање, а током лета користиће се гас за топлу воду потрошачима.

"Највећи загађивач је била земунска котларница. Око ње је била Виша медицинска школа. Имамо још 46 јавних објеката који су на линијама Београдске електране које могу да пређу са лож-уља на котларнице на гас. Строги центар ће бити заштићен што се тиче квалитета ваздуха“, рекао је Мирослав Чучковић, градски менаџер.

80 година стари котлови

Али рак-рана у центру града свакако је Институт за испитивање материјала. Користе 80 година старе котлове, који троше дневно три до седам тона угља па им је потребан багер. Иако ових дана максимално ложе, не види се црни дим из димњака.

Котлови су, кажу, тако конструисани да чађ и отпад одводе у подземне канале, који се редовно чисте као и филтери. Али све теже то раде, па пројектују грејање на пелет. Прелазак на даљинско грејање и загревање 15.000 квадрата је скупо, кажу у Институту.

А и да хоће, у Заводу за заштиту одојчади деце и омладине у Звечанској не могу да се прикључе на даљинско грејање.

Због специфичног рада, грејање им је понекад потребно и ван грејне сезоне, па су реконструкцијом главне зграде одлучили да пређу на еколошко бољи пелет.

Еколошко грејање

"Очекујемо завршетак радова почетком следеће године. Због специфичности полулације грејало се на лож-уље, а сада ће се користити еколошко грејање по свим стандардима ЕУ, биће пелет", рекао је Зоран Миличић, генерални директор Завода за заштиту одојчади, деце и омладине

Свеобухватна гасификација је најбољи начин за гашење кућних ложишта на дрво, угаљ, лож-уље. Поготово када су насеља на подручју гасовода као што је потез од Новог Београда до Експа у Сурчину.

"За потез Виноградска улица – Ледине урађено је 65 километара мреже. Потписано је 1.000 конкретних уговора за прелазак са угља, лож-уља и дрва на гас, по повољној цени од 780 евра на 36 месеци без камате", каже Мирослав Чучковић.

Исти посао ради се и за 4.000 потрошача на Звездари у делу од Омладинског стадиона до Малог Мокрог Луга, каже градски менаџер.

Колико је то важно? Једно домаћинство које користи угаљ, загађује квадратни километар околине. А најзагађенији делови Београда управо су током зиме насеља која користе чврста горива.

субота, 16. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње