Колико пара толико музике - Тему ван домашаја Закона о заштити потрошача
После мера које је Европска комисија предузела против компаније Тему, Марко Драгић из националне организације потрошача Србије каже за РТС да су сви купци, корисници платформе угрожени, јер како каже сви производи имају потенцијални недостатак, а најугроженији су најмлађи. То је куповина на сопствену одговорност, за куповину преко Темуа или било које друге апликације се не примењује Закон о заштити потрошача, рекао је Драгић.
Кинеска платформа Тему је под лупом Брисела. У Европској комисији сумњају да су неки производи који се продају преко Темуа лажни и да нису безбедни за потрошаче.
Да ли би евентуална казна Европске комисије пореметила стизање наруџбина преко "Темуа" и у Србију? Вара ли та апликација купце, као што тврде у Бриселу?
Европска комисија је у ствари покренула две различите истраге у последњих неколико дана против огромне кинеске платформе "Тему" која је за годину и по дана, од кад се појавила на европском тржишту, стекла скоро 100 милиона корисника.
Реч је о истрази због кршења правила о заштити потрошача и о дигиталним услугама.
У оба случаја на мети ове истраге Европске комисије су оптужбе да се продају производи који су опасни, који могу да буду опасни за купце, да имају неке делове које деца могу да прогутају, да немају, такође, јасно назначена упутства…
Очекује се да ће у року од месец дана "Тему" отклонити неке од ових пропуста и да измени неке од пракси, иначе, би могла да се суочи са финансијским казнама у земљама чланицама.
Такође, по другом основу, Европска комисија, ако процени да нема задовољавајућег одговора од стране ове платформе, може да наметне финансијске казне које иду и до 6 одсто укупног годишњег промета компаније.
"Тему" каже да ће радити на безбедности потрушача, најављио је да ће се придружити неким споразумима против продеје лажних производа, у којим већ учествују неке платформе и брендови.
Најугроженији најмлађи
Марко Драгић из националне организације потрошача Србије каже за РТС да су сви купци, корисници платформе угрожени, јер како каже сви производи имају потенцијални недостатак, а најугроженији су најмлађи.
"Колика је цена, рачунамо на тај квалитет. Увек се мерио однос цена и квалитета, да испуњава бар минимални стандард који је потрашачима потребан. На пример када платите неку шналу 20-30 динара, играчку за дете 100 динара, маскице за телефоне по 50-150 динара, то су све ствари које на крају испуњавају услове", каже Драгић.
Истиче да се Закон о заштити потрошача не примењује за кориснике "Темуа", он се примењује искључиво на трговце који послују на територији Републике Србије.
"То је куповина на сопствену одговорност. Невезано да ли је у питању Тему или било који други трговац ван територије Републике Србије, не примењује се закон. Закон се примењује искључиво на купце и потрашача који су на територији Србије", каже Драгић.
Додаје да су између осталог имали приговоре да су производи негде запели у ланцу испоруке, за шта се не може рећи ко је одговоран.
"Свакако можемо да верујемо приговорима, то је заиста једна озбиљна база приговора и озбиљна база информација. Тако да, ако верујемо томе, то је свакако један озбиљан број корисника који се придружио поменутој платформи. Она очекује да и даље расте на територији и Европске уније, а и целог света. То је озбиљан удар на све остале платформе и озбиљна конкуренција", навео је Драгић.
Драгић процењује да ако ЕК спроведе своје мере да ће се велики број трговаца повући са те платформе. Али напомиње и да не постоји тачна евиденција потрошача ове платворме у Србији.
Коментари