Читај ми!

Нови закон о информационој безбедности у Србији доноси више сигурности за грађане и привреду

Нови закон о информационој безбедности у Србији доноси већу заштиту података за грађане, проширује обавезе предузећа и усклађује националне прописе са европским стандардима, уз мере за ефикаснију борбу против сајбер напада, рекао је за РТС стручњак за право и дигиталне технологије Богдан Иванишевић.

Србија је недавно усвојила нови нацрт закона о информационој безбедности, који доноси значајне измене и нове мере заштите, како за грађане, тако и за привредне субјекте, каже Богдан Иванишевић.

Стручњак за право и дигиталне технологије, објаснио је у разговору за РТС кључне измене и шта оне значе за различите друштвене структуре.

Према његовим речима, Србија је направила значајан корак у овој области још 2016. године, када је усвојен први закон о информационој безбедности, и то пре него што је Европска унија донела своју прву директиву у овој области.

"Нови нацрт закона сада проширује обавезе на више привредних субјеката, укључујући секторе који раније нису били покривени – производњу хране, аутомобилску индустрију и здравство", наводи Иванишевић.

Овај напредак значи да ће грађани добити већу заштиту од хакерских напада и бољу сигурност података, што је посебно значајно у кризним ситуацијама.

Привреда такође добија од новог закона, према речима Иванишевића, привредним субјектима који се придржавају обавеза из овог закона обезбеђује се већа заштита информација и могућност несметаног обављања пословних активности.

"Закон сада покрива и нове секторе, попут пружалаца услуга у производњи лекова, здравствених производа и поштанских услуга", каже Иванишевић.

Иако је закон усклађен са европском NIS2 директивом, напомиње да постоје и одређена одступања.

"У Европској унији казнене мере су веће, док је у Србији максимална казна ограничена на 2 милиона динара због постојећих закона о прекршајима", рекао је Иванишевић.

Напомиње да се за строже санкције мора мењати регулатива о прекршајима, али сматра да би "увођење строжијих казнених мера можда требало да сачека док се сви субјекти не упознају са новим прописима".

Док закон повећава одговорност предузећа, нападачи су подложни кривичном закону. Иванишевић додаје да је "проблем са нападачима што их је тешко идентификовати", али да је "превенција напада, уз адекватне мере заштите, кључ у борби против сајбер претњи".

"Овај закон о информационој безбедности представља корак ка већој заштити и стабилности, како за грађане, тако и за привреду у Србији, омогућавајући несметано функционисање у све сложенијем дигиталном окружењу", рекао је за РТС стручњак за право и дигиталне технологије Богдан Иванишевић.

петак, 22. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње